INERTIŠKOS DUJOS

Rež.: Tomas Jašinskas
Atgal

Apie renginį

Autorius - Adamas Repas
Iš anglų kalbos vertė Greta Margevičienė 
 Režisierius - Tomas Jašinskas
Dailininkas - Artūras Šimonis
Spektaklyje skamba grupės „Colours of Bubbles“ muzika

Spektaklis „Inertiškos dujos” - šiuolaikinė komitragedija pagal populiaraus amerikiečių dramaturgo Adamo Reppo (Adam Rapp) pjesę “Finer Noble Gases”. Spektaklyje kalbama apie jaunų žmonių dvasinę būseną, socialinius ir moralinius prieštaravimus, egzistuojančius nūdienos vartotojiškoje visuomenėje. Tad šis pastatymas pirmiausia skirtas jaunimui ir, žinoma, visiems, besidomintiems šiuolaikinio žmogaus egzistencija. “Inertiškos dujos”- drąsus ir atviras pasakojimas apie keturis iširusios roko grupės narius, ieškančius užsimiršimo “spalvotose piliulėse”, sapnų ir haliucinacijų pasaulyje. Pjesės personažai nuobodžiai stumia dienas prišnerkštame bute, postringaudami keisčiausiomis temomis ir spoksodami į televizorių. Tačiau akivaizdu, kad kiekvienas jų pasąmoningai ieško išeities iš juos įtraukusios inercijos beprasmybės.

Pjesė „Inertiškos dujos”  pirmą kartą publikai pristatyta 2000 metais Judžino O’Nilo teatre Niujorke. Vėliau sekė ne vienas pastatymas Amerikoje ir Europoje.

A. Rappas (g. 1968 m.) yra parašęs apie trisdešimt pjesių, devynis romanus jaunimui, dešimtį scenarijų televizijai, režisavo tris kino filmus pagal savo kūrinius. A. Rappo dramos yra pelniusios ne vieną apdovanojimą, o pjesė „Raudona žiema” (Red Light Winter) 2004 m. nominuota prestižinei Pulicerio premijai.  Lietuvos teatro publikai dramaturgo kūryba pristatoma pirmą kartą.

Didžioji dalis A. Rappo pjesių yra skirtos kamerinėms teatro erdvėms, jose vaizduojami visuomenėje nepritampantys marginalai, desperatiškai ieškantys išsigelbėjimo savo „svajonių Niujorke”. Tačiau tamsiąją A. Rappo dramaturgijos pusę visada atsveria juodojo humoro, lyrikos ir ironijos dozė. Nuo pirmųjų frazių žiūrovą patraukia šiurkšti, juokinga, o kartu ir labai subtili, jausminga bei poetiška dramos kalba.

Vienas iš svarbiausių šio spektaklio akcentų - specialiai šiam pastatymui šiauliečių roko grupės “Colours of Bubbles” sukurta muzika. Pjesės autorius A. Rappas “Inertiškas dujas” laiko pačia muzikaliausia savo pjese, kurios kompozicija artima muzikinei struktūrai. Beje, A. Rappas iki šiol gitara groja alternatyviojo roko grupėje „Less the Band”, kurios nariai ir yra pjesės „Inertiškos dujos” personažų prototipai. Daugelis pjesės faktų taip pat yra paimti iš grupės gyvenimo realybės ir asmeninės autoriaus patirties. 

„Nesitikėkite tamsaus ir niūraus reginio. Priešingai, pjesė kupina subtilaus juodojo humoro, šmaikščių, nenuspėjamų dialogų, bei mejerholdiško teatrališkumo. Pastatymą pavadinčiau vienos dalies egzistencine-rokenroline komitragedija. Šįkart man svarbiausia - atsirandanti viltis tada, kai peržengiamos visos ribos ir pasiekiamas dugnas“, - teigia spektaklio režisierius T. Jašinskas.          

Premjera - 2012 m. kovo  25  d.


Žiūrėti repertuarą