NAUJIENOS

Atgal

Šiaulių teatro Mažosios salės atidarymui – „Rudens istorija“

2017 05 25

Gegužės 27, 28 dienomis Valstybiniame Šiaulių dramos teatre įvyks paskutinioji šio sezono premjera. Kamerinio pobūdžio spektaklis „Rudens istorija“, sukurtas pagal populiarią italų autoriaus Aldo Nicolaj pjesę „Geležinė karta“, atvers naują scenos erdvę Šiaulių dramos teatre, skirtą nedidelės apimties ar eksperimentinio pobūdžio pastatymams. „Rudens istorija“ – pirmasis specialiai Mažajai salei kurtas spektaklis, kuriame vaidina publikos pamėgti vyresnės kartos aktoriai Vladas Baranauskas, Saulius Eduardas Pauliukonis, Silvija Povilaitytė ir Irena Liutikaitė.
 
Spektaklio iniciatorius ir režisierius – aktorius Juozas Žibūda. Šią pjesę jis pasirinko, norėdamas suteikti galimybę publikos mylimiems, retokai scenoje matomiems aktoriams realizuoti savo kūrybinį potencialą. Spektaklio premjera skiriama teatro aktoriui, trupės vadovui Vladui Baranauskui, švenčiančiam garbingą jubiliejų. Pagrindinį Libero Bokos vaidmenį spektaklyje sukūręs Vladas Baranauskas prisipažįsta, kad tai gražiausia dovana, kokią gali gauti aktorius.
 
Spektaklis „Rudens istorija“ – gyvenimiška, jautri, graudžiai liūdna dviejų pagyvenusių vyrų draugystės istorija. Tai atviras pasakojimas apie artimo žmogaus meilės, supratimo ir atjautos ilgesį. Spektaklio centre – trijų vyresnio amžiaus žmonių kasdienybė. Vieną vėlyvą vasaros popietę „betoninių pastatų naujame kvartale, šiuolaikinio didelio miesto pakrašty“ ant suolelio po medžiu prisėda Libero Boka (aktorius Vladas Baranauskas) – „tvirtas senis, kuriam iš pažiūros apie septyniasdešimt“, ir panašaus amžiaus Luidžis Palja (aktorius Saulius Eduardas Pauliukonis). Žodis po žodžio tarp vyrų užsimezga pokalbis, ilgainiui išaugantis į nuoširdžią draugystę. Susitikimai skverelyje tampa neatskiriama jųdviejų gyvenimo dalimi, užpildančia nykoką kasdienybę šviesiu bendravimo džiaugsmu. Šmaikštūs veikėjų dialogai prisodrinti juokingų ir liūdnokų istorijų, nostalgiškų prisiminimų, vilties ir nusivylimo. Naujų spalvų šiam vyriškam duetui suteikia netikėtai pasirodžiusi moteris Ambra… (aktorės Silvija Povilaitytė, Irena Liutikaitė).
 
Pasak režisieriaus Juozo Žibūdos, tai spektaklis, leidžiantis koncentruotis į aktorių vaidybos niuansus, psichologinį įtaigumą ir sceninę partnerystę: „Šioje istorijoje svarbiausias yra žmogiškasis ryšys. Pjesėje kalbama apie tai, kad nepriklausomai nuo amžiaus svarbu turėti žmogų, kuriuo gali visiškai pasitikėti ir tikėti. Jei šalia turi patikimą žmogų, kuris – žinai – tavęs neišduos ir nenuvils, visada jausi tvirtą gyvenimo pamatą. Neretai galvojame, kad būsime verti atpildo senatvėje vien už tai, kad visą gyvenimą daug dirbome, aukojome save. Bet, deja, tai dar nereiškia, kad to atpildo tikrai sulauksi. Pjesės veikėjai yra labai vieniši, dėl to galima kaltinti jų artimuosius ar visuomenę, bet gal vertėtų atsigręžti ir į save? Santykiai yra sukuriami, ir juos reikia mokėti branginti. Man graudu ir kartu juokinga, kai pjesės herojai nusprendžia patys pasirūpinti vienas kitu. Jie suranda romantišką išeitį – pabėgti iš savo aplinkos. Mane jaudina toks veikėjų atsidavimas – juk bėgama ne tiek dėl savęs, kiek dėl kito.“
 
Aldo Nicolaj (1920-2004) – visame pasaulyje gerai žinomas italų dramaturgas, aktorius, vertėjas bei scenaristas. Autorius yra parašęs 75 pjeses, 50 teatrinių monologų, daugybę scenarijų radijui ir televizijai. Daugelis jo pjesių įvertintos garbingais apdovanojimais. Viename interviu Aldo Nicolaj prasitarė, kad teatras jam visada buvo „tas stebuklingas žaisliukas, kuris neleidžia nuobodžiauti ir visada palaiko kompaniją“. Pjesė „Geležinė karta“ (italų kalba – „Classe di ferro“), pagal kurią statomas spektaklis, rampų šviesą išvydo 1989 m. ir iškart sulaukė populiarumo. Aldo Nicolaj nevengė skaudžių temų, tačiau rūsčias tiesas jis meistriškai įvilko į patrauklią formą. Įdomūs siužetai, įtikinami charakteriai ir nepiktas humoras – stiprausi jo kūrybos bruožai.
 
Spektaklio scenografiją ir kostiumus kūrė šiaulietis Vilmantas Dambrauskas, kuris, pasitelkdamas taupias, bet autentiškas Italijos detales, sukūrė universalų priemiesčio scenovaizdį. Spektaklyje gyvai groja violončelininkas Algimantas Zakaras. Lyriška, jautri, bet su lengvu humoru pasakojama „Rudens istorija“ šiandien skamba ypač aktualiai mūsų visuomenėje, kurioje neretai neįsiklausoma į senstančio žmogaus poreikius ir numojama ranka į žmogiškąjį orumą.
 
 
Spektaklio „Rudens istorija“ (režisierius Juozas Žibūda) premjera – Valstybinio Šiaulių dramos teatro Mažojoje salėje gegužės 27, 28 dienomis. 18 val.
 
 
2017 m. gegužės 25 d.