NAUJIENOS

Atgal

Atgaiva po 30 - ies metų

2018 10 30

ATGAIVA
Lietuvių dramaturgijos festivalis
Po 30-ies metų...
JAUSTI SAVO LAIKĄ

Prieš trisdešimt metų, 1988-aisiais, Šiauliuose buvo surengtas lietuviškos dramaturgijos festivalis ATGAIVA. Tai buvo ypatingas laikas, kada žodžiai LAISVĖ ir NEPRIKLAUSOMYBĖ ėmė įgyti realias formas, kada norėjome keistis ir keisti, kada teatras buvo vienas iš šauklių į tas didžiąsias permainas. Po 30 metų vėl rengiame festivalį ATGAIVA. Tai puiki proga prisiminti pirmąjį festivalį ir apžvelgti, kas įvyko per trisdešimt metų, ko išmokome, kaip pasikeitėme mes ir teatras.

Festivalio programoje – fotografijos paroda, spektakliai, poezijos skaitymai ir konferencija-diskusija, kuri turėtų apibendinti mūsų patirtis ir veiksmus, suteikti progą padiskutuoti ir nubrėžti tolimesnių veiksmų gaires.

  

PROGRAMA

Lapkričio 6 d. (antradienis) FESTIVALIO ATIDARYMAS

16 val. Paroda „Atgaivos festivaliui – 30“ 

Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje atidaroma paroda, skirta ATGAIVOS trisdešimtmečiui. Dokumentinės medžiagos ekspozicijoje – aktoriaus Juozo Bindoko fotografijos, kuriose užfiksuotos 1988-ųjų „Atgaivos“ akimirkos. Antroji parodos dalis skirta Akrono universiteto (JAV) profesoriaus Patricko Churos atliktam tyrimui (2015-2017) apie „Atgaivos“ reikšmę. Profesorius surinko liudininkų pasakojimus, kurie neužilgo turėtų sugulti į knygą „Dešimt dienų, sukrėtusių Lietuvą“.

Atidaryme dalyvaus režisierius Gytis Padegimas, aktorius ir fotografas Juozas Bindokas, Valstybinio Šiualių dramos teatro aktoriai, vyks virtualus pokalbis su prof. P. Chura.

(Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka, III aukštas Aušros al. 62).

19 val. Aktorė Jūratė Onaitytė skaito Antano Maceinos-Jasmanto poeziją.

1988 m. Šiaulių Šv. Ignaco Lojolos bažnyčioje veikė Mažasis teatras. „Atgaivos“ metu šiame pastate buvo ne tik rodomi spektakliai, skaitoma poezija, bet vyko karštos diskusijos, gimė reikšmingos idėjos. 1990 metais, atgavus nepriklausomybę, bažnyčia sugrąžinta tikintiesiems. Tad šiuo renginiu nors vienam simboliškam vakarui poezijos skaitymai sugrįš į šią sakralią erdvę – Šv. Ignaco Lojolos bažnyčią.

(Šiaulių Šv. Ignaco Lojolos bažnyčia, Vilniaus g. 247b).

Renginiai nemokami

  

Lapkričio 10 d. (šeštadienis) 18 val.

Lapkričio 11 d. (sekmadienis) 18 val.

Valstybinis Šiaulių dramos teatras

BAGADELNIA

Režisierius ir dramaturgas– Aleksandr Špilevoj.

Vaidina: Vladas Baranauskas, Nomeda Bėčiūtė, Juozas Bindokas, Sigitas Jakubauskas, Rimanta Krilavičiūtė, Nijolė Mirončikaitė, Vilija Paleckaitė, Saulius Pauliukonis, Antanas Venckus, Juozas Žibūda.

Trukmė – 1 val. 45 min. / mažoji salė

Spektaklis-žaidimas „Bagadelnia“ – tai dešimt skirtingų, bet tarpusavyje labai susijusių istorijų iš vienų senelių globos namų. Aktoriai pasiūlys žiūrovams patiems išsirinkti, kokias iš šių istorijų jie norės pamatyti. „Bagadelnia“ pasakoja apie žmones, nugyvenusius skirtingus gyvenimus, turėjusius skirtingas patirtis ir likimus, bet galiausiai atsidūrusius panašioje situacijoje...

 

Lapkričio 14 d. (trečiadienis) 18.30 val. 

Klaipėdos Jaunimo teatras

R.E.M.

Režisierius Jonas Tertelis, dramaturgas Andrius Jevsejevas.

Vaidina: Laima Akstinaitė, Justina Burakaitė, Simas Lunevičius, Ieva Pakštytė, Asta Zacharovaitė.

Trukmė – 1 val. 20 min. / didžioji salė

Pagrindinė spektaklio veikėja – jauna klaipėdietė mergina, bandanti pati sau atsakyti į daugybę egzistencinių klausimų, kurie virsta vidinio dramatizmo kupinomis situacijomis, idėjomis ir personažais, sutinkančiais vienas kitą absurdo ir juodojo humoro kupinoje spalvingoje, dinamiškoje fantasmagorijoje. R.E.M. (angl. rapid eye movement, liet. „greitas, trūkčiojantis žmogaus akių judėjimas miego metu“) – tai miego fazė, kurios metu miegančiojo kvėpavimas sutankėja, tampa nereguliarus, akys po vokais pradeda neritmingai judėti, o raumenys atsipalaiduoja ir trūkčioja. Šis paradoksinis miegas savotiškai primena jauno žmogaus, kasdien savimi perkošiančio didžiulį informacijos srautą, jauseną šiandienos Lietuvoje

 

Lapkričio 15 d. (ketvirtadienis) 18.30 val. 

Lietuvos nacionalinis dramos teatras

LEDO VAIKAI

Autorė, režisierė ir atlikėja – Birutė Mar

Trukmė – 1 val. 20 min./ didžioji salė, N–14

Spektaklio sumanytoja Birutė Mar prisipažįsta, kad mintis sukurti šį spektaklį jai kilo seniai, brendo iš lėto, po truputį vis daugiau sužinant apie tremtį: „Mano tėvų vaikystė prabėgo amžino įšalo krašte, jie užaugo Sibire, prie Laptevų jūros, tačiau jie niekada apie tai nekalbėjo, nepasakojo, nes apie tai kalbėti buvo pavojinga, uždrausta, tabu. Tikriausiai saugojo savo vaikus nuo tos patirties, laikė tai giliausiame atminties dugne. Tik po 1991-ųjų, kai atsirado tremtinių prisiminimų publikacijos, sužinojau ir apie savo tėvų gyvenimą ten. Ėmiau galvoti apie šį spektaklį kaip apie savitą atnašavimą...“

 

Lapkričio 20 d. (antradienis) 18.30 val. 

Valstybinis Vilniaus mažasis teatras

MARTI 

Režisierė– Gabrielė Tuminaitė, dramaturgė – Paulina Pukytė

Vaidina: Eglė Gabrėnaitė, Gediminas Girdvainis, Indrė Patkauskaitė, Tomas Kliukas, Agnė Kiškytė, Tomas Stirna, Daumantas Ciunis, Rasa Jakučionytė, Vilija Ramanauskaitė, Jūratė Brogaitė 

Trukmė – 1 val. 40 min. / didžioji salė

Skirtingų kartų Vilniaus mažojo teatro aktorių komanda kartu su režisiere Gabriele Tuminaite ir rašytoja Paulina Pukyte pristato kiekvienam nuo mokyklos suolo žinomo kūrinio – Žemaitės „Marčios“ – sceninę versiją. Spektaklio kūrėjai pateikia naują žvilgsnį į stereotipinėmis interpretacijomis apaugusį kūrinį ir jo personažus – Katrę, jos tėvą, Vingių Joną ir kitus. Ar tikrai šiuolaikinis moterų emancipaciją ir lygias galimybes šlovinantis pasaulis stipriai pasikeitė nuo Žemaitės aprašytojo?

 

Lapkričio 22 d. (ketvirtadienis) 18.30 val. 

Klaipėdos Pilies teatras

R. Šavelis. FABIJONAS

Monodrama

Režisierius Alvydas Vizgirda

Vaidina: Aurimas Pintulis

Spektaklio trukmė – 1 val. 15 min. / mažoji salė 

Naujausia Klaipėdos Pilies teatro premjera sukurta pagal nepaprastai gražų, kupiną keistų jausmų, meilės, svajonių, paradoksų ir gilių metaforų Rimanto Šavelio apsakymą „Fabijonas“.

„Viskas iš kažkur ateina“,–sako vienas geriausių lietuvių prozaikų ir dramaturgų, rašytojas Rimantas Šavelis. Jis juokauja, kad, „bėgant laikui, įkvėpimas kurti gali nebepasirodyti“. Vienų kūrinių nesinori prisiminti, tačiau yra ir tokių, kuriuos skaitė ir tebeskaito ištisos kartos. Tokiu kūriniu, dėl kurio tikrai ne gėda, rašytojas vadina savo knygą „Amžinoji šviesa“, parašytą 1987-aisiais. O visai neseniai R. Šavelio apsakymas „Fabijonas“ atgimė Klaipėdos Pilies teatro scenoje. Tai monospektaklis, kuriame vaidina mums puikiai pažįstamas Valstybinio Šiaulių dramos teatro aktorius Aurimas Pintulis.

 

Lapkričio 25 d. (sekmadienis) 18 val. 

Kauno kamerinis teatras

ALKSNIŠKĖS 

Režisierius ir dramaturgas Gytis Padegimas

Dokumentinis spektaklis apie Prezidentą Kazį Grinių

Vaidina: Henrikas Savickis, Alma Masiulionytė, Arnis Aleinikovas, Vytautas Gasiliūnas, Albinas Budnikas, Edita Niciūtė, Kristina Kazakevičiūtė

Trukmė – 3 val. 30 min. / mažoji salė

Spektaklyje atsiskleidžia ne tik Kazio Griniaus asmenybė, bet ir kitu rakursu parodomi svarbiausi tuometiniai istoriniai įvykiai. Veiksmas vyksta 5-ame XX a. dešimtmetyje, kuomet Kazys Grinius už protestą dėl žydų naikinimo buvo ištremtas iš Kauno į savo gimtąjį kaimą – Selemos Būdą. Dialoguose su giminaičiais, kaimynais ir gyvenimo bendrakeleiviais atsiskleidžia Kazio Griniaus išgyvenimai, filosofinė pozicija bei asmeniniai bruožai – tolerancija, demokratiškumas, pacifizmas, išmintis.

 

Lapkričio 28 d. (trečiadienis) 18.30 val. 

Menų spaustuvė

NEIŠMOKTOS PAMOKOS 

Pjesės autorius ir režisierius Aleksandr Špilevoj
Muzikos kompozicija ir atlikimas Colours of Bubbles

Vaidina: Greta Grinevičiūtė, Paulius Markevičius, Greta Petrovskytė, Severina Špakovska, Aleksandr Špilevoj

Trukmė 1 val. 40 min. / didžioji salė

Du scenos menus sujungiančio pasirodymo pagrindu tapo įkvepianti Aleksandr Špilevoj pjesė, kuriai naujų, ypač ryškių spalvų ir akcentų suteikia teatro ir indie rock muzikos sintezė. Keturi aktoriai, penki muzikantai ir dvylika muzikinių-tekstinių kompozicijų, susijungiančių į vieną istoriją, skatinančią atlikėjus ir žiūrovus pradėti iš naujo mokytis dalykų, kurių mūsų kažkodėl nemokė mokykloje – ten, kur mes ir turėjome būti ruošiami gyvenimui, kur mes turėjome mokytis esminių dalykų, kur kas svarbesnių nei trigonometrijos lygčių sprendimas, trumpų ir ilgų distancijų bėgimas, istorinių datų kalimas...

 

Lapkričio 30 d. (penktadienis) 18 val. 

PRISIMINIMŲ IR POEZIJOS VAKARAS „NAKTIES POEZIJA“

Trukmė – 2 val. / mažoji salė

Šis vakaras – tarsi duoklė lietuviškajai poezijai, užėmusiai  ypatingai reikšmingą vietą ATGAIVOJE ir apskritai turėjusiai milžinišką įtaką mūsų tautos išsilaisvinimo judėjime. Tuomet , 1988 m., skaityti lietuvišką poeziją, sugrąžinti į gyvenimą ilgus dešimtmečius draustų poetų pavardes prilygo drąsiam politiniam manifestui. Nežiūrint to, kad ATGAIVOS metu „Nakties poezijos“ skaitymai vykdavo vidurnaktį, į juos prisirinkdavo pilna salė. Pasak liudininkų, daugiausia žiūrovų sutraukė Kauno dramos teatro aktoriaus K. Genio ir dainų autoriaus bei atlikėjo R. Paulausko kūrybos vakaras. Tačiau visi be išimties poezijos vakarai ir, žinoma, „Nakties poezijos žvaigždžių“ vakaras, kuriame Lietuvos teatrų aktoriai skaitė mėgstamiausių poetų eiles, sulaukė didžiulio publikos dėmesio. Skaitymuose dalyvavo ištisas aktorių žvaigždynas – Virginija Kochanskytė, Algirdas Latėnas, Valerijus Jevsejevas, Rimantas Jovas, Ligita Kondrataitė, Asta Preidytė, Ramūnas Abukevičius, Petras Venclovas, Kęstutis  Macijauskas, Antanas Venckus, Sigitas Jakubauskas, Olita Dautartaitė, Rolandas Rastauskas ir kt. Daugelis jų, praėjus trisdešimčiai metų, mielai sutiko ne tik pasidalinti prisiminimais, bet paskaityti po keletą eilėraščių. Prie jų prisijungs ir jaunesnieji teatro kolegos.

Renginys nemokamas

 

Gruodžio 1 d. (šeštadienis) 11 val. 

RYTO MINTYS APIE TRISDEŠIMT ATGAIVOS METŲ

Konferencija-diskusija

Trukmė – 3 val. su pertrauka / mažoji salė

„Ryto mintys“ – taip vadinosi bene svarbiausia 1988-ųjų ATGAIVOS programos dalis, kurioje pranešimus aktualiomis temomis skaitė iškiliausi to meto kultūrinio ir politinio gyvenimo atstovai Romualdas Ozolas, Norbertas Vėlius, Meilė Lukšienė, Vanda Zaborskaitė, Algimantas Samulionis, Vytautas Kubilius, Antanas Vengris ir kt. Festivalis buvo kryptingai orientuotas į tuo metu lietuvių tautai gyvybiškai svarbias aktualijas. Pasak G. Padegimo, bandyta sukrėsti, „susprogdinti“ ir kažkuria prasme inventorizuoti tai, kas buvo svarbu. Deja, praėjus trisdešimčiai metų, kultūros lauke problemų anaiptol nesumažėjo, tad šiandien ne mažiau svarbu vėl kelti aštrius ir „nepatogius“ klausimus, skatinančius norą naujai apmąstyti ar bent pajausti savo laiką.

Šio festivalio kontekste bandysime diskutuoti, kur link juda teatras, visuomenė, lietuvių dramaturgija. Ką sugebėjome išsaugoti ir ką praradome? Kokie nūdienos teatro publikos lūkesčiai? Kokie laisvės paradoksai šiandien mus trikdo labiausiai? Diskusijos temos:

teatras ir dramaturgija: kokį visuomenės paveikslą regime šiuolaikinėje lietuvių dramaturgijoje?

teatras ir visuomenė: kokios vertybinės paradigmos formuoja šiuolaikinį teatro veidą?

            - teatras ir tapatumas: ką apie identiteto pokyčius byloja šiuolaikiniai spektakliai?

            - teatras ir kultūros politika: teatras, kaip nuolat kintantis institucinis darinys.

Diskusijose dalyvaus žinomi visuomenės ir teatro atstovai.

Renginys nemokamas

 

Gruodžio 1 d. (šeštadienis) 18 val.

Valstybinis Šiaulių dramos teatras

Justinas Marcinkevičius, Nikolas Darnstädt. Mindaugas 

Režisierius – Nikolas Darnstädt (Vokietija)

Vaidina: Inga Jarkova, Lina Gečaitė, Gintarė Ramoškaitė, Monika Šaltytė, Juozas Bindokas, Anupras Jucius, Aidas Matutis

Trukmė – 2 val. / didžioji salė

Šį spektaklį galima traktuoti kaip spektaklį-komentarą, diskusiją, o gal net kaip ginčą su mūsų tautos istorine praeitimi, su dramos teksto kanonu, su lietuvių teatro tradicija, tautos mitologija ir vizijomis, o taip pat kaip šiuolaikinės kartos bandymą mesti iššūkį vyraujančioms estetikos ir etikos normoms. Tai spektaklis-provokacija, veikiantis žiūrovą visais jutiminiais kanalais. Savo gigantiška scenografija, mistiška atmosfera, pribloškiančiu atlikimu, muzikos ir vaizdo derme „Mindaugas“ nuo pat pirmųjų scenų įtraukia į pirmapradį, uždarą ir nenuspėjamą teatro magijos pasaulį.

Gerbiami gimnazistai, visa tai, ką jūs galvojote apie „Mindaugą“, bet bijojote pasakyti savo lietuvių kalbos mokytojai, yra išsakyta šiame spektaklyje. Darnstädt’o „Mindaugas“ – ne klojimo teatro artybėse tebesančiai Šiaulių publikai. Darnstädt’o „Mindaugas“ – Lietuvos švietimo ir mokyklos  tikrajai (o ne formaliai „etatinei“) reformai įkvėpti. Vigmantas Butkus.

 

 

DEDIKUOJAMA FESTIVALIUI

Režisierius Gytis Padegimas naujausią spektaklį pagal Algirdo Landsbergio pjesę „Vėjas gluosniuose“ skiria būtent ATGAIVOS festvaliui pažymėti.

Premjera Nacionaliniame Kauno dramos teatre 2018 m. gruodžio 7 d. ir 9 d.

Gytis Padegimas 19881993 m. dirbo Šiaulių dramos teatro vyriausiuoju režisieriumi ir buvo pagrindinis festivalio ATGAIVA iniciatorius bei organizatorius. Tai režisierius, pastatęs daugiausia spektaklių pagal lietuvių dramaturgiją. Ne vieną reikšmingą spektaklį Gytis Padegimas yra sukūręs Šiauliuose.

 

 

Finansuoja: Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Šiaulių miesto savivaldybė

Informacinis rėmėjas – Šiaulių kraštas

Partneriai: Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka, Šiaulių Šv. Ignaco Lojolos bažnyčia

Organizatorius – Valstybinis Šiaulių dramos teatras

 

Bilietus platina: www.ticketmarket.lt