NAUJIENOS

Atgal

ATGAIVA PRASIDEDA

2018 11 02

Jausti SAVO laiką – tokį moto pasirinko Šiauliuose rengiamas lietuviškos dramaturgijos festivalis ATGAIVA. Festivalis Šiauliuose rengiamas po 30 metų pertraukos, jo programoje – devyni spektakliai, poezijos vakarai, foto paroda, susitikimai ir konferencija-diskusija „Ryto mintys apie trisdešimt atgaivos metų“Kas įvyko per tuos tris dešimtmečius? Ko išmokome, kaip pasikeitėme mes ir teatras? Ar jaučiame SAVO laiką? Atsakymų paieška prasideda ATGAIVOJE lapkričio 6-ąją.

 

1988-aisiais Šiauliuose surengtas lietuviškos dramaturgijos festivalis ATGAIVA buvo lyg žaibas, nušvietęs daugybę iki to laiko slėptų ir draudžiamų dalykų, žodžiai LAISVĖ ir NEPRIKLAUSOMYBĖ ėmė įgyti realias formas, norėjome keistis ir keisti, o teatras buvo vienas iš šauklių į didžiąsias permainas. Kokie esame šiandien? Ką išsaugojome, ką praradome? Ko ilgimės ir kuo didžiuojamės? Atsakymų ieškosime festivalio spektakliuose, parodose, renginiuose, o apibendrinti juos turėtume viename svarbiausių festivalio renginių – konferencijoje-diskusijoje „Ryto mintys apie trisdešimt atgaivos metų“.Konferencijos, kuri vyks paskutiniąją festivalio dieną, gruodžio 1-ąją, numatytos temos kvies aštrioms diskusijoms – kokį visuomenės paveikslą regime šiuolaikinėje lietuvių dramaturgijoje, kokios vertybinės paradigmos formuoja šiuolaikinį teatro veidą, ką apie identiteto pokyčius byloja šiuolaikiniai spektakliai ir kt.– leis giliau pažvelgti į vykusius ir vykstančius procesus teatre ir visuomenėje. 

Festivalio atidarymas numatytas lapkričio 6-ąją. 16 val. Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje bus atidaryta aktoriaus Juozo Bindoko dokumentinių fotografijų paroda „Atgaivos festivaliui – 30“. Šiaulių Šv. Ignaco Lojolos bažnyčioje 19 val. aktorė Jūratė Onaitytė skaitys Antano Maceinos-Jasmanto poeziją. 1988 m. Šiaulių Šv. Ignaco Lojolos bažnyčioje veikė Mažasis teatras. „Atgaivos“ metu šiame pastate buvo rodomi spektakliai, skaitoma poezija, vyko karštos diskusijos, gimė reikšmingos idėjos. 1990 metais, atgavus nepriklausomybę, bažnyčia sugrąžinta tikintiesiems. Tad šiuo renginiu nors vienam simboliškam vakarui poezijos skaitymai sugrįžta į šią sakralią erdvę.

Festivalio atidarymas, konferencija bei daugelis kitų renginių yra nemokami. 

Festivalio spektaklių programą pradės premjerinisValstybinio Šiaulių dramos teatro spektaklis 

BAGADELNIA, kuriorežisierius ir dramaturgas –Aleksandr Špilevoj. Spektaklis-žaidimas „Bagadelnia“ – tai dešimt skirtingų, bet tarpusavyje labai susijusių istorijų iš vienų senelių globos namų. Aktoriai pasiūlys žiūrovams patiems išsirinkti, kokias iš šių istorijų jie norės pamatyti. Lapkričio 10 d. ir 11 d. 18 val., / mažoji salė

*

Klaipėdos Jaunimo teatras festivalio scenoje parodys režisieriusJono Tertelio irdramaturgo Andriaus JevsejevoR.E.M.Pagrindinė spektaklio veikėja – jauna klaipėdietė mergina, bandanti pati sau atsakyti į daugybę egzistencinių klausimų. 

Lapkričio 14 d. 18.30 val., didžioji salė

*

Lietuvos nacionalinis dramos teatrasir autorė, režisierė ir atlikėjaBirutė Mar pristatys spektaklį LEDO VAIKAI, kuriame – skaudi tremties tema.

Lapkričio 15 d. 18.30 val., mažoji salė, N–14

*

Valstybinis Vilniaus mažasis teatras festivalio programai pateikė režisierėsGabrielės Tuminaitės ir dramaturgėsPaulinos Pukytės pastatymą – MARTI. Tai visiemsžinomo kūrinio (Žemaitės „Marti“) sceninė versija. Spektaklio kūrėjai pateikia naują žvilgsnį į stereotipinėmis interpretacijomis apaugusį kūrinį ir jo personažus.

Lapkričio 20 d. 18.30 val., didžioji salė

*

Klaipėdos Pilies teatras į Šiaulius atveža premjerinį spektakį FABIJONAS, kuris sukurtas pagal nepaprastai gražų, kupiną keistų jausmų, meilės, svajonių, paradoksų ir gilių metaforų Rimanto Šavelio apsakymą „Fabijonas“. Tai monodrama, režisierius Alvydas Vizgirda, vaidina Aurimas Pintulis.

Lapkričio 22 d. 18.30 val., mažoji salė 

*

Kauno kamerinis teatrasALKSNIŠKĖS – dokumentinis režisieriaus ir dramaturgo Gyčio Padegimo

spektaklis apie Prezidentą Kazį Grinių: dialoguose su giminaičiais, kaimynais ir gyvenimo bendrakeleiviais atsiskleidžia Kazio Griniaus išgyvenimai, filosofinė pozicija bei asmeniniai bruožai – tolerancija, demokratiškumas, pacifizmas, išmintis. 

Lapkričio 25 d. 18 val., mažoji salė

*

„Menų spaustuvė“ pateikia festivaliui spektaklį NEIŠMOKTOS PAMOKOS.  

Pjesės autorius ir režisierius Aleksandr Špilevoj, muzikos kompozicija ir atlikimas –šiauliečių roko grupės   Colours of Bubbles. Keturi aktoriai, penki muzikantai ir dvylika muzikinių-tekstinių kompozicijų, susijungiančių į vieną istoriją, skatinančią atlikėjus ir žiūrovus pradėti iš naujo mokytis dalykų, kurių mūsų kažkodėl nemokė mokykloje.

Lapkričio 28 d. 18.30 val., / didžioji salė

*

PRISIMINIMŲ IR POEZIJOS VAKARAS „NAKTIES POEZIJA“ – tarsi paminklas „Nakties poezijos“ skaitymams 1988-aisiais - tuomet skaityti lietuvišką poeziją, sugrąžinti į gyvenimą ilgus dešimtmečius draustų poetų pavardes prilygo drąsiam politiniam manifestui, tačiau nežiūrint to, kad ATGAIVOS metu „Nakties poezijos“ skaitymai vykdavo vidurnaktį, į juos prisirinkdavo pilna salė klausytojų. Skaitymuose dalyvavo ištisas aktorių žvaigždynas – Virginija Kochanskytė, Algirdas Latėnas, Valerijus Jevsejevas, Rimantas Jovas, Ligita Kondrataitė, Asta Preidytė, Ramūnas Abukevičius, Petras Venclovas, Kęstutis Macijauskas, Antanas Venckus, Sigitas Jakubauskas, Olita Dautartaitė, Rolandas Rastauskas ir kt. Daugelis jų, praėjus trisdešimčiai metų,  mielai sutiko ne tik pasidalinti prisiminimais, bet paskaityti po keletą eilėraščių. Prie jų prisijungs ir jaunesnieji teatro kolegos. 

Lapkričio 30 d. 18 val., mažoji salė

*

Festivalį užbaigs, kaip ir dera, festivalio šeimininkas – Valstybinis Šiaulių dramos teatras. Žiūrėsime jau dabar daug diskusijų ir aistrų sukėlusį spektaklį, kurį pastatė vokietis režisierius Nikolas Darnstädt – Justinas Marcinkevičius, Nikolas Darnstädt.MINDAUGAS. Šį spektaklį galima traktuoti kaip spektaklį-komentarą, diskusiją su mūsų tautos istorine praeitimi, su dramos teksto kanonu, lietuvių teatro tradicija, tautos mitologija ir vizijomis, o taip pat kaip šiuolaikinės kartos bandymą mesti iššūkį vyraujančioms estetikos ir etikos normoms. 

Gruodžio 1 d. 18 val.didžioji salė