NAUJIENOS

Atgal

Festivalio ATGAIVA uždarymo renginiuose – poezija, teatras ir politika

2018 11 27

Visą mėnesį Valstybiniame Šiaulių dramos teatre vykstantis lietuviškos dramaturgijos festivalis ATGAIVA artėja prie finalo. Rytoj, lapkričio 28 d. bus parodytas šiauliečių labai laukiamas Menų spaustuvės spektaklis-koncertas „Neišmoktos pamokos“ su populiariąja šiauliečių roko grupe „Colours of Bublles“. Gruodžio 1 d. festivalį užbaigs šeimininkų – Valstybinio Šiaulių dramos teatro – spektaklis J. Marcinkevičius, N. Darnstädt„Mindaugas“. Festivalio uždarymui planuojami ir keletas išskirtinių renginių, skirtų atminties ir dabarties, poezijos, teatro ir politikos sintezei.
 
Lapkričio 30 d. (penktadienį) 18 val. teatro mažojoje salėje vyks poezijos ir prisiminimų vakaras „NAKTIES POEZIJA“. Šis renginys – tarsi paminklas „Nakties poezijos“ skaitymams, vykusiems 1988-aisiais. Tuomet skaityti lietuvišką poeziją, sugrąžinti į gyvenimą ilgus dešimtmečius draustų poetų pavardes prilygo drąsiam politiniam manifestui. Skaitymuose dalyvavo ištisas aktorių žvaigždynas. Praėjus trisdešimčiai metų, daugelis tuometinių dalyvių mielai sutiko ne tik pasidalinti prisiminimais, bet paskaityti po keletą lietuvių autorių eilėraščių. Lapkričio 30 d. Renginyje dalyvaus VŠDT ir kitų šalies teatrų aktoriai – Virginija Kochanskytė, Asta Preidytė, Ramūnas Abukevičius, Kęstutis Macijauskas, Olita Dautartaitė, Antanas Venckus, Sigitas Jakubauskas, Juozas Bindokas, Lina Bocytė, Silvija Povilaitytė, Vladas Baranauskas, Monika Šaltytė, Inga Jarkova, Irena Liutikaitė, Nomeda Bėčiūtė ir kt. Vakarą ves režisierius Gytis Padegimas. Poezijos skaitymus papildys Arijaus Ivaškevičiaus muzikinės improvizacijos.
 
Gruodžio 1 d. (šeštadienį) 11 val.mažojoje salėje vyks diskusija-konferencija „RYTO MINTYS: kokią vietą kultūroje ir politinėje sąmonėje šiandien užima teatras?“.
Įvadinį pranešimą „VEIDRODINIAI POKALBIAI: teatro ir politikos priešpriešos“ skaitys šiauliečiams puikiai pažįstamas filosofas, kultūros tyrinėtojas profesorius Gintautas Mažeikis. Savo pranešimu profesorius kels aktualius ir aštrius klausimus, koks teatras dar turi savo esmę ir, koks jau virsta antkapiu sau pačiam ar prievartiniu darbu? Ar prievarta teatre nesunaikina jo tiek pat, kiek prievarta sugriauna politiką?
Pasak G. Mažeikio, „teatras yra skandalas scenoje lygiai tiek pat kiek politika yra iššūkis arenoje. Gyvas teatras ir politika yra vienodai žeidžiantys, įkvepiantys, kritikuojantys, motyvuojantys ir aktualūs, o mirę – vienodai neįdomūs ir pasikartojantys. Politika apsimeta teatru, bet atsiriboja nuo to, kad ji yra užsakomas vaidinimas scenoje. Teatras apsimeta politika, bet atsiriboja nuo to, kad jis yra tušti debatai parlamente. Abu kartais yra įtraukiantis žaidimas, o kartais tuštybės mugė. Senąsias politikos ir teatro formas išstumia naujosios komunikacijos, kitokios medijos. Tačiau apie kokį teatrą kalbame? Filosofija rūpinasi esmės mąstymu. Koks teatras dar turi savo esmę ir kuris jau virsta antkapiu sau pačiam ar prievartiniu darbu? Ar prievarta teatre nesunaikina jo tiek pat, kiek prievarta sugriauna politiką?“
 
Diskusijoje - konferencijoje pranešimus taip pat skaitys: teatrologas VDU doc.dr. Edgaras Klivis (VDU), režisierius, pedagogas, profesorius Gytis Padegimas, VU istorikas lekt. dr. Norbertas Černiauskas, kino ir teatro režisierius Jonas Tertelis.
Diskusija kels šiandien aktualias temas ir klausimus: teatras ir dramaturgija: kokį visuomenės paveikslą regime šiuolaikinėje lietuvių dramaturgijoje? Teatras ir visuomenė: kokios vertybinės paradigmos formuoja šiuolaikinį teatro veidą?Teatras ir tapatumas: ką apie identiteto pokyčius byloja šiuolaikiniai spektakliai? Teatras ir kultūros politika: teatras, kaip nuolat kintantis institucinis darinys.
Diskusija pavadinta „Ryto mintys“, nes taip vadinosi bene svarbiausia 1988 m. vykusios ATGAIVOS programos dalis, kurioje pranešimus aktualiomis temomis skaitė iškiliausi to meto kultūrinio ir politinio gyvenimo atstovai Romualdas Ozolas, Norbertas Vėlius, Meilė Lukšienė, Vanda Zaborskaitė, Algimantas Samulionis, Vytautas Kubilius, Antanas Vengris ir kt. 1988 m. festivalis buvo kryptingai orientuotas į tuo metu lietuvių tautai gyvybiškai svarbias aktualijas. Pasak tuometinio festivalio iniciatoriaus G. Padegimo, bandyta sukrėsti, „susprogdinti“ ir kažkuria prasme inventorizuoti tai, kas buvo svarbu. Praėjus trisdešimčiai metų, kultūros lauke problemų anaiptol nesumažėjo, tad šiandien ne mažiau svarbu vėl kelti klausimus, skatinančius norą naujai apmąstyti ar bent pajausti savo laiką.
Šio festivalio kontekste bandysime diskutuoti, kur link juda teatras, visuomenė, lietuvių dramaturgija. Kokie nūdienos teatro publikos lūkesčiai?
 
Abu renginiai nemokami. Laukiami visi, kuriems svarbi kultūra, teatras, politika ir kritinis mąstymas.
 
Festivalį užbaigs aistringas diskusijas keliantis VŠDT spektaklis Justinas Marcinkevičius, Nikolas Darnstädt „MINDAUGAS“ (gruodžio 1 d. 18 val. didžiojoje salėje).
 
Daugiau informacijos: www.vsdt.lt, fb VSDTeatras
VSDT informacija