NAUJIENOS

Atgal

Valstybinis Šiaulių dramos teatras atsiveria projekte „Teatras yra ir pastatas“

2022 02 02

Teatro informacijos centras pristato projektą „Teatras yra ir pastatas“ ir kviečia pasinerti į virtualias multimedijines ekskursijas po Lietuvos miestų teatrus.

Naujas projektas „Teatras yra ir pastatas“ visuomenei pristato devynis teatro pastatus iš Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio. Pasirinkta pasakojimo forma – virtuali multimedijinė ekskursija, leidžianti panirti į pastato erdves ir istoriją per originalius pastatų kuratorių rašytus tekstus, istorinius archyvus ir brėžinius, šiuolaikines fotografijas, specialiai projektui pieštą grafinį dizainą, projekto komandos kurtus video įrašus.

„Pasirinkome devynis teatrus penkiuose miestuose, kurie yra svarbūs šiuolaikinio teatro gyvenimui bei atspindi visą pusantro šimto metų Lietuvos teatro pastatų architektūros istorijos. Teatras, scenos menai savyje apjungia daug skirtingų meno žanrų – teatrą, šokį, muziką, dailę, literatūrą. Projektu „Teatras yra ir pastatas“ norime sužadinti smalsumą pačioms erdvėms, kuriose tas „teatras“ įvyksta, parodyti teatro įsčias, užkulisius iš vidaus, papasakoti kaip, kada ir kodėl šie išskirtiniai pastatai miesto audinyje atsirado ir kaip jiems sekėsi integruotis į bendrą miesto identitetą“, – sako projekto vadovė Agnė Biliūnaitė.

 „Tikriausiai nėra kito Lietuvos teatro, kuris būtų taip stipriai susijęs su miesto viešąja erdve, netgi padovanojęs jai pavadinimą kaip neoklasikinis, simetriškas 1857 m. sudegusio teatro vietoje iškilęs dabartinis Klaipėdos dramos teatro pastatas.

Dabartinis Kauno Valstybinis muzikinis teatras – savyje daugybę sluoksnių talpinantis statinys, kuriame kūrėsi ne tik profesionalioji lietuviška drama, opera ir baletas, tačiau ir Lietuvos valstybė. Siauras pagrindinis Nacionalinio Kauno dramos teatro fasadas yra tai, kas liko iš kadaise čia buvusio namo, kuriame įrengtas pasažas vesdavo prie kieme buvusių įspūdingų kino teatro rūmų“, – pasakoja Kauno ir Klaipėdos teatro pastatų kuratorius Algimantas Grigas.

Panevėžio ir Šiaulių teatro pastatų kuratorė Lina Aleliūnaitė atskleidžia, kad dabartinio Valstybinio Šiaulių dramos teatro pastato istorija prasidėjo visai ne Šiauliuose, o tarpukario Kaune, pasirodo, Šiaulių teatras turi brolį dvynį. Tuo metu 1941 m. neseniai susikūrusiam Panevėžio dramos teatrui iš pradžių buvo paskirti Stanislovo Montvilos teatro rūmai –  buvusios mielių ir spirito fabriko dirbtuvės.

Ir tai tik keletas sakinių iš spalvingos devynių Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio teatrų pastatų istorijos.

Daugiau apie projektą.

Valstybinio Šiaulių dramos pastato pristatymą žiūrėkite čia.

Nuotraukoje - Šiaulių Dramos teatro rūmai, Tilžės g. 155, Šiauliai. Aut. Stasys Ivanauskas, 1940 m.