NAUJIENOS

Atgal

Valstybiniame Šiaulių dramos teatre – spektaklio jaunimui premjera

2022 03 03

Kovo 3 ir 26 dienomis Valstybiniame Šiaulių dramos teatre numatyta premjera – vienos dalies spektaklis žmonėms nuo 14 metų ne tik V. Šekspyro „Hamleto“ motyvais „Man šiandien – Hamletas“.

Spektaklyje vaidina Severinas Norgaila, Monika Geštautaitė, Dalius Jančiauskas, Jūratė Budriūnaitė, Juozas Žibūda, Juozas Bindokas, Aidas Matutis, Anicetas Gendvilas, Aistė Šeštokaitė, Pijus Ganusauskas, Mindaugas Jurevičius.

Spektaklio kūrėjai į garsiąją V. Šekspyro pjesę bando žvelgti šiuolaikinio paauglio akimis.

Daugiau nei 400 metų viso pasaulio scenose statomas „Hamletas“ seniai nebėra tik literatūros ir teatro kanonas. Hamletas – tai ir tam tikras pasaulio suvokimo būdas, nuotaika, dvasinė būsena, pažįstama daugeliui iš mūsų. Šiame spektaklyje Hamletas yra paauglys – maištaujantis, nesitaikstantis, abejojantis savimi ir kitais, nesuprastas, nusivylęs, bet giliai širdyje trokštantis taikos su savimi ir pasauliu. Spektaklis tarsi kelia klausimą, ar mūsų „sugverusioje gadynėje“ dar įmanomas dialogas, susikalbėjimas tarp skirtingų kartų, pagarba kitokioms vertybėms, autoritetams.

Režisierė Ieva Stundžytė laisvai interpretuoja, perdėlioja, papildo pjesę šių dienų kontekstais ir išraiškos priemonėmis – spektaklyje labai svarbi muzika, judesys, choreografija. Kūrėjai drąsiai imasi užduoties suprantamai perteikti pjesėje keliamus sudėtingus egzistencinius klausimus ir kartu nebanaliai atskleisti tai, kas šiandien aktualu jaunam žmogui neišsemiamose „Hamleto“ potekstėse. Kaip būti, jei man šiandien – Hamletas? Spektaklis nepalieka savo abejojančio herojaus vienišo neišsprendžiamų dilemų labirinte ir teikia vilties, kad kartu ieškoti atsakymų yra ne mažiau svarbu, nei juos rasti.

„Klausimas „Būt ar nebūt“ – manau, kad nesvarbu, ar tau 7 metai, ar 17, ar 70 – liečia tave, mane, jus, mus. Žmogus egzistuoja, yra tol, kol klausia, o kas bus po manęs? Perfrazuoju XX a. antrosios pusės airių dramaturgą M. McDonagh‘ą: „Man šiandien – Hamletas“ yra ne apie gyvenimą ar mirtį, o apie tai, ką mes paliekame po savęs. Ne tik gebėti kalbėti, kalbėtis. Bet mokytis girdėti save. Girdėti kitą. Išklausyti. Priimti. Suprasti. Mokytis. Norėti mokytis. Nes kitaip – žodžiai, žodžiai, žodžiai...“ – sako režisierė Ieva Stundžytė.

Choreografei Eglei Kančauskaitei tai pirmoji darbo patirtis Valstybiniame teatre, pirmas darbas ne Vilniuje esančiame teatre ir pirmas kartas, kai choreografijoje naudoja „Vogue“ šokio stilių.

„Ši idėja, gimusi vėl perskaičius „Hamletą“, pasiteisino tik ją perdavus teatro trupei – aktoriams, kurie imliai ir be abejonių nėrė į nepažintus šokio pasaulio tolius. Jie drąsiai mokėsi, klausė ir girdėjo. Buvo. Tik tokiu būdu gavau atsakymą, jog ši idėja veikia. Tai – mokėjimas būti“, – sako choreografė.

skrastas.lt | 2022-03-03 | nuotr. aut. A. Staponkus