NAUJIENOS

Atgal

Romo Kalantos atminimui: liudija susideginimą matęs aktorius Saulius Pauliukonis

2022 12 05

Delfi TV laidų ciklo ,,Nusipelnę Lietuvai. Žmonės ir įvykiai, kurie formavo valstybę" pirmoji laida skirta Romo Kalantos atminimui ir tų įvykių liudininkams. Prisimenant Romo Kalantos auką, laidos kūrėjai pakalbino žmones, kurie savo akimis matė ne tik patį įvykį, bet ir po jo sekusias represijas, mitingus, taip pat žmones, kurie, kaip sako aktorė Virginija Kochanskytė, ,,sudegė Romo Kalntos lauže kartu su juo”.

Romo Kalantos susideginimas prieš 50 metų Kauno centre tapo įvykiu, sukėlusiu tarptautinį atgarsį, o Kauno gatves užliejo protestų banga. Laidoje autentiškais prisiminimais dalinasi to meto liudininkai aktoriai V. Kochanskytė ir Šiaulių draamos teatro aktorius, to laikmečio liudininkas, Saulius Pauliukonis, Varėnos ,,Ąžuolo” gimnazijos pilietinio ugdymo mokytoja Daiva Celencevičienė, tuomet dar vaikas, kuri savo akimis matė įvykius, įėjusius į istoriją.

Aktorius Saulius Pauliukonis tuo metu, kai įvyko Romo Kalantos susideginimas, dirbo Kauno muzikiniame teatre tuo metu garsioje Modrio Tenisono pantomimos trupėje. Tą dieną, kai įvyko tragedija, Saulius dirbo ir prie garso pulto per garsiakalbį išgirdo Modrio Tenisono pagalbos prašymą. Pantomimos vadovas pamatė pro langą, kad dega žmogus ir puolė į lauką, bandydamas jį išgelbėti. Atskubėjęs Saulius Pauliukonis irgi rado Romą Kalantą, deja, jau sudegusį. Po to sekė įvykiai, per kuriuos sukilusi Kauno ir iš visos Lietuvos suvažiavusi žmonių minia išėjo į Kauno Laisvės alėją, bet pasipriešinimas buvo numalšintas, o Modrio Tenisono teatro trupė išardyta.

R. Kalantos aukos prasmę vertins istorikas A. Bumblauskas, rašytojas G. Drukteinis, politikas A. Anušauskas.

Delfi TV startuoja naujas TV laidų ciklas ,,Nusipelnę Lietuvai. Žmonės ir įvykiai, kurie formavo valstybę". Tai publicistinės dokumentikos serialas , kuriame apžvelgiamos ir analizuojamos Lietuvos valstybę formavusios asmenybės ir įvykiai lėmę mūsų šalies raidą, pateikiami autentiški liudininkų pasakojimai, istorikų, ekspertų vertinimai.

Laidą žiūrėti čia: https://bit.ly/3Hc9Vim