NAUJIENOS

Atgal

Šiauliuose startuoja naujas scenos menų festivalis miesto erdvėse - Teatrodromas

2023 05 14

Birželio 3–17 dienomis Šiauliuose pirmą kartą vyks scenos menų festivalis TEATRODROMAS, kuris miesto gyventojus ir svečius pakvies į neįprastą teatrinį nuotykį įvairiose miesto erdvėse.

Festivalio metu miestas taps viena didele scenos aikštele – savotišku teatrodromu – skirtingų scenos menų pasirodymų ir bendrų patyrimų vieta. Festivalio organizatorius – Valstybinis Šiaulių dramos teatras – stengėsi sukurti visiems miesto gyventojams prieinamą meninę platformą, vienijančia skirtingas teatro formas, publiką ir miestą. Festivalis taps ryškiu teatrinio sezono, kurio šūkis „Režisuoja miestas“, baigiamuoju akordu.

„Teatro festivalio idėja Šiauliuose brandinta ne vienerius metus. Ne kartą svarstyta, kokia turėtų būti jo forma, kuo šis festivalis būtų naudingas miestui ir kuo jis išsiskirtų kitų Lietuvos teatro festivalių kontekste. Neužsidaryti tik tarp teatro sienų, o surengti atvirą miesto erdvėms festivalį nuspręsta dėl kelių priežasčių. Visų pirma – atvirų, netradicinių formų ir erdvių formatas šiauliečiams yra dar mažai pažįstamas, tad festivalis daugeliui atvers naują patyrimo perspektyvą, antra – festivalis suteiks galimybę geriau pažinti ar iš naujo „prisijaukinti“ miestą, sužinoti jo istoriją ir specifines vietas, trečia – jis suburs ne tik teatro lankytojus, bet bus prieinamas plačiai miesto visuomenei, retai užsukančiai į teatrą. Didelė dalis festivalio renginių bus nemokami, o bilietų kaina į mokamus pasirodymus yra labai patraukli. Esame dėkingi Kultūros ministerijai, Šiaulių miesto savivaldybei ir rėmėjams už festivalio idėjos palaikymą. Norisi tikėti, kad festivalis prigis mieste ir bus laukiamas kiekvienais metais“, - sako teatro meno vadovė ir festivalio iniciatorė Nomeda Šatkauskienė. Pasak teatro vadovo Aurimo Žvinio, Šiaulių miestas turi turtingą istoriją, architektūrą, unikalių pastatų ir specifinį kraštovaizdį, kurių neatrastą ar per skubėjimą nebepastebimą žavesį bus bandoma atskleisti. Festivalio programa kvies naujai pažvelgti į miestą ir atrasti kitokį teatrą – teatrą, kuriam nereikia rūbinės ir scenos kulisų, teatrą, kuris stebina, provokuoja ir įtraukia.

Festivalio programoje – scenos menų įvairovė

Pirmasis „Teatrodromas“ pasiruošęs sutalpinti gausią įvairaus amžiaus ir skonio publiką. Festivalio programa įvairuoja nuo improvizacinių spektaklių mažiesiems iki konceptualios naujosios operos pristatymo teatro ir muzikos gurmanams. Pagrindinis pirmojo festivalio programos uždavinys – pristatyti scenos menų įvairovę, kuri šiauliečiams iki šiol pažįstama gana fragmentiškai. Spalvingoje šių metų programoje šiuolaikinio cirko pasirodymai, naujoji opera, šiuolaikinis šokis, spektakliai-kelionės su ausinėmis, gatvės spektaklis, improvizaciniai-interaktyvūs vaidinimai, edukaciniai užsiėmimai vaikams ir specialiai „Teatrodromui“ sukurtas kūrinys – spektaklis su gidu „Didieji Šiauliai“. Šiais metais „Teatrodrome“ svečiuosis ir du Lietuvoje žinomi festivaliai – šiuolaikinio cirko festivalis „Cirkuliacija“ ir Europos šalių kino forumas „Scanorama“.

Birželio 3 d. festivalį atidarys Valstybinio Šiaulių dramos teatro spektaklis „Man šiandien – Hamletas“ (rež. I. Stundžytė), kuris bus rodomas vienoje įdomiausių ir paslaptingiausių miesto vietų – prie išlikusios senosios gaisrinės pastato. Ypatingas pastato architektūros grožis ir vietos aura suteiks spektakliui naujų spalvų ir prasmių. Festivalio metu žiūrovai turės galimybę pamatyti dar vieną VŠDT spektaklį – tai publikos be galo mylimą kelionę autobusu „Pakeliui“ (rež. A.Špilevoj). Nauja patirtimi žiūrovams turėtų tapti spektakliai-kelionės su ausinėmis. Šiai krypčiai atstovaus net du spektakliai – tai „Brūzgynų eilės“ ir „Iš|MiESTAS“. Abu spektakliai šiais metais pelnė „Auksinio scenos kryžiaus“ nominacijas už itin sėkmingą idėjos įgyvendinimą. Gamtos grožį ir poeziją sujungiantis žygis su ausinėmis 8–14 m. vaikams „Brūzgynų eilės“ (VšĮ „Tikros istorijos“), kvies vaikus pasivaikščioti Talkšos ežero pakrantėmis. O spektaklio „Iš|MiESTAS“ dalyviai drauge su aktorėmis ieškos nykstančios vietovės dvasios Kalniuko rajone, kurio artimiausiu metu, matyt, laukia Vilniaus Šnipiškių rajono likimas. Gatvės teatrui atstovaus storytellingo principu sukurtas spektaklis „Stepai, gazo!” (VšĮ „Meno alchemija“). Aktoriai Laurynas Jurgelis ir Aleksandras Špilevoj šiame spektaklyje smagia ir ironiška forma atskleidžia neįtikėtinai įdomius, bet mažai kam žinomus Lietuvos didžiojo kunigaikščio Stepono Batoro gyvenimo įvykius. Spektaklis vyksta po atviru dangumi, jame nenaudojami įprasti dramos teatro elementai – scenografija, sceninis apšvietimas, kostiumai, grimas, šiuolaikiniai scenos efektai ir kt. Susirinkus žiūrovams, aktoriai, panašiai kaip praeityje vežimais klajoję artistai, atvažiuoja dviem motociklais, ir nulipę nuo jų, pradeda improvizuotą storytellingo pasirodymą, pasitelkdami tik tai, kas telpa jų motociklų krepšiuose.

Tarptautinį šiuolaikinio cirko pasirodymą „ Cia Doiacordes“ pristatys festivalis „Cirkuliacija“. Tai įspūdingas Barzilijos, Čilės, Ispanijos autorių sukurtas spektaklis, atliekamas lyno akrobatų. Pirmasis trupės pasirodymas „Cá entre nós“ pradėtas kurti Turine, vėliau – išbaigtas rezidencijoje Lietuvoje.

Šiuolaikinio šokio ir cirko jungtis atsispindės naujame, dar viešai nerodytame šokio teatro „Nuepiko“ pasirodyme „4Viktorai“. Tai naujausias trupės šokėjų Adriano Carlo Bibiano, Andriaus Stakelės, Mariaus Pinigio ir Džiugo Kunsmano bendras darbas, nagrinėjantis sporto ir meno sąlytį bei skirtumus. Šokio ir cirko spektaklis, kurio ašimi tampa Olimpinių žaidynių dvasia – olimpinė ugnis, olimpiniai žiedai, šventė, vieningumas ir tuo pačiu noras tapti tuo vieninteliu nugalėtoju. Šis pasirodymas – tai savita sporto šakų interpretacija, kurioje pabrėžiama žaismingumo ir išradingumo svarba ieškant naujų būdų, taisyklių kaip konkuruoti ir bendradarbiauti, veikti po vieną ir grupėje. Šiauliečiai pirmieji išvys būsimojo kūrinio išankstinę premjerą.

Menų tarpdiscipliniškumo idėją šiais metais įprasmins renginiai skirti  teatro ir kino sąveikai. Kino forumas „Scanorama“ pristatys „teatrališką“ kiną – Larso Von Triero „Dogvilį“ , o režisierius Antanas Gluskinas praves filmo kūrimo dirbtuves „Dėmesio, filmuojam!“, kuriose bus akcentuojamas teatro ir kino tarpusavio ryšys. Festivalio programoje – ir interaktyvus spektaklis patiems mažiausiems festivalio lankytojams. Publikai atvertame jaukiame teatro kiemelyje mažyliams nuo 3 m. bus parodytas improvizacinis spektaklis „Mažos raudonos durelės“, kurį pristatys tarptautinės patirties turintis režisierius Sam Quinn.

Pripažinti darbai ir premjeros

Festivalio programoje – tarptautinį pripažinimą pelniusi naujoji opera ir intriguojanti spektaklio su gidu premjera. Svarbiu festivalio įvykiu ir programos puošmena – tai prodiuserių kompanijos „Operomanija“ pristatoma šiuolaikinė opera „Geros dienos!“. „Auksiniu scenos kryžiumi“ įvertintas kūrinys (koncepcijos autorės: Vaiva Grainytė, Lina Lapelytė, Rugilė Barzdžiukaitė) jau dešimtmetį keliauja po įvairiausius festivalius visame pasaulyje, tačiau į Šiaulius atvyks pirmą kartą. Sudėtingų techninių sprendimų reikalaujantį pasirodymą žiūrovai stebės ne tradicinėje salės erdvėje, o kartu su atlikėjais būdami scenoje. Tai bus pirmoji šiauliečių pažintis su „Operomanijos“ produkcija ir šiuolaikinės operos žanru.

Bene didžiausia programos intriga – specialiai šiam festivaliui sukurtas spektaklis su gidu – DIDIEJI ŠIAULIAI. Tai nebus nei „tikras“ spektaklis, nei gido vedama teatralizuota ekskursija. Pagrindiniai šio spektaklio su gidu sumanytojai ir autoriai – rašytojas Rimantas Kmita ir profesionalus gidas Donatas Jokūbaitis (Rūstus Gids) – kviečia drauge patyrinėti „Didžiųjų Šiaulių” mitą, kuris persekioja miestą jau daugelį šimtmečių. Dėl to visais laikais būta bandymų „didinti“ Šiaulius. Apie tai ir daugelį kitų mažai girdėtų faktų, istorijų, asmenybių suksis DIDŽIŲJŲ ŠIAULIŲ pasakojimas. Spektaklio su gidu metu atgis Šiaulių istorinės asmenybės, kurias įkūnys Valstybinio Šiaulių dramos teatro aktoriai. DIDIEJI ŠIAULIAI – tai ir tikri faktai ir fantazijos, tikrovė ir fikcijos, kuriose susijungia praeitis ir dabartis. „Paprastai ekskursijose sužinome apie praeitį, o teatre susitinkame su pačiais savimi. Bandėme sujungti abu elementus, tad klausimų, iš kur mes ir kas mes, išvengti nepavyks. Siūlome leistis į kelionę per laikmečius ir miesto istoriją tam, kad geriau suprastumėm patys save“,- sako vienas projekto sumanytojų ir tekstų autorius Rimantas Kmita.

Festivalis, ženklinantis vasaros pradžią, ragina šiauliečius mėgautis aplinka ir meno teikiamais malonumais, kviečia didžiuotis savo miestu ir kartu būti miesto, kuriame gyvename, bendrakūrėjais. Pirmą kartą surengto festivalio programa leidžia pajausti, koks nenuspėjamas, intelektualiai ir emociškai turtingas gali būti šiuolaikinis scenos menas.

„Teatrodromas“ Šiauliuose vyks birželio 3–17 dienomis!

Visa festivalio programa: https://teatrodromas.lt/ ir čia.

Rengėjas – Valstybinis Šiaulių dramos teatras.

Dalinai finansuoja: LR Kultūros ministerija, Šiaulių m. savivaldybė.

SKRASTAS.LT | 2023-05-14