NAUJIENOS

Atgal

„Scanorama“ kviečia į europietiško kino atostogas: pirmoji stotelė – Šiauliai

2023 06 12

Tęstinis kino sklaidos projektas „Scanoramos vasara" ir vėl kviečia mėgautis europietiško kino atostogomis už sostinės ribų. Po Lietuvą pasklis mažieji „Scanoramos" festivaliai su įvairialype nemokamų renginių programa.

Trečius metus iš eilės organizuojama „Scanoramos vasara" siekia pažvelgti į kino sklaidą kitu kampu, pasiūlydama individualizuotą programą kiekvienam miestui. Pagrindinis tikslas – bendradarbiauti su vietos meno kūrėjais ir konkretaus miesto kultūros vietomis, kurti ilgalaikius ryšius su miestiečiais, kartu įgyvendinant filmų įkvėptus sumanymus ir komponuojant daugiasluoksnes renginių programas. Birželio 10-16 d. Europos šalių kino forumas „Scanorama" pirmą kartą atkeliauja į Šiaulius.

Šiauliuose pristatoma programa kartu su Saulės miesto gyventojais kurs kino šventę pagrindinėse kultūros arterijose – Valstybiniame Šiaulių dramos teatre, Šiaulių dailės galerijoje ir kino teatre „Forum Cinemas Šiauliai". Prie jų prisijungs dizaino erdvė „wãpsva | LT dizaino namai", žadanti netikėtą kino ir mados vakarą.

„Scanoramos vasaros" Šiauliuose atidarymui neatsitiktinai pasirinkta dramos teatro erdvė. Renginį atvers pirmasis „Scanoramos" filmas, prieš dvidešimt metų pradėjęs kino festivalį – danų režisieriaus Larso von Triero „Dogvilis", netiesiogiai kalbantis apie kino ir teatro santykius. Į kino seansą teatro salėje palydės kinotyrininkė, kino festivalio „Scanorama" įkūrėja ir meno vadovė Gražina Arlickaitė, o filmo garso takelyje skambančią Antonio Vivaldi „Dogvilio uvertiūrą" originaliai interpretuos šiaulietė kanklininkė Erika Danilovaitė.

„Scanorama" vertina ilgalaikę partnerystę, o ne trumpus susitikimus, todėl tęsiame draugystę su pagrindinio festivalio metu kokybišku kinu alsuojančiais Šiauliais, atkeliaudami į juos vasaros atostogoms. Džiaugiuosi, kad drąsus ir įžūlus „Dogvilis" taps renginio Šiauliuose ašimi ir pakvies pamatyti likusius programos filmus", – kviečia festivalio įkūrėja ir meno vadovė Gražina Arlickaitė.

Šiaulių dramos teatre žiūrovų lauks ir Raimundo Banionio juosta „Neatmenu tavo veido", įtaigiai atskleidžianti pirmosios meilės istoriją vėlyvojo sovietmečio atmosferoje. Prieš kino seansą jaunosios Šiaulių aktorės Rusnė Navickaitė ir Rugilė Jankauskytė pasidalins aktorinio darbo iššūkiais ir atradimais, pokalbį moderuos Šiaulių teatro studijos „Kompanija šauni" vadovė, režisierė Dalė Dargienė.

„Scanoramos vasaros" filmų peržiūros Šiaulių dramos teatro erdvėje įsilies į pirmą kartą mieste rengiamą scenos menų festivalį „Teatrodromas". Teatro meno vadovė Nomeda Šatkauskienė džiaugiasi, kad scenos menų festivalyje svarbią vietą užims kinas:

„Teatrodromas" miestą pavers viena didele scenos aikštele – savotišku teatrodromu – skirtingų scenos menų pasirodymų ir bendrų patyrimų vieta. Labai smagu, kad jame greta šiuolaikinio šokio, cirko, gatvės teatro pasirodymų, patyriminių spektaklių atsiras erdvės ir legendiniams filmams. Taigi, vasara Šiauliuose prasideda įspūdinga menine programa".

Stiprią kultūrinę tradiciją Šiauliuose kuria ir vaizduojamųjų menų atstovai – Šiaulių meno mokyklos auklėtiniai garsėja kūrybiniais pasiekimais, o Šiaulių dailės galerija yra tapusi viena svarbiausių miesto kultūrinių vietų. Į ją sukvies ir „Scanoramos vasaros" renginiai.

„Šiaulių dailės galerijoje susitiks dvi meno rūšys – kinas ir dailė. Jos visada draugavo ir mokėsi viena iš kitos, tad proga matyti kiną ir mokytis apie jį galerijos erdvėje yra graži dovana miestui ir kultūrinio bendradarbiavimo su sostine pavyzdys", – teigia galerijos direktorė Ernesta Šimkienė.

Berlyno kino festivalyje apdovanota švedų režisierės Sannos Lenken juosta „Superkomikė" galerijos lankytojus privers nubraukti juoko ir liūdesio ašarą, o šiltą atmosferą kurs komikė Aistė Krušinskaitė, pati išgyvenusi sudėtingą traumą, prikausčiusią ją prie vežimėlio. Jos paskaita „Humoras – tai įrankis. Juo naudojantis tinkamai – atsiveria galimybės" prieš filmo peržiūrą taps gyvu įrodymu, kad juokas padeda įveikti net dramatiškiausias gyvenimo situacijas.

Kanų kino festivalio „Ypatingo žvilgsnio" programoje pristatyta norvegų režisieriaus Kristofferio Borglio satyra „Bloga nuo savęs" atskleis, kuo gali pasibaigti liguistas dėmesio ir pripažinimo troškimas. Greta patyrusio kino meistro kūrinio išsirikiuos jaunųjų lietuvių režisierių trumpametražių filmų programa. Arno Balčiūno „Blausos", Nacionaliniuose kino apdovanojimuose „Sidabrinė gervė" apdovanotos už Geriausią studento darbą, Sauliaus Baradinsko „Techno, mama", Nacionaliniuose kino apdovanojimuose „Sidabrinė gervė" pelnęs geriausio trumpametražio filmo titulą, Vytauto Katkaus „Kolektyviniai sodai", Jorūnės Greičiūtės „Viskas gerai", Marijos Stonytės „Vienas gyvenimas" bei Vykinto Labanausko ir Dominykos Adomaitytės „Močiutės blynai".

Dienomis Šiaulių dailės galerijoje įsikurs scenarijų rašymo dirbtuvės ir analoginės fotografijos laboratorija – iš Šiaulių kilusi renginio koordinatorė, scenaristė Eglė Poškevičiūtė dalinsis patarimais, kaip kasdienybę paversti kino filmo vertu pasakojimu, o su OKT teatru bendradarbiaujantis fotografas Paulius Žižliauskas kvies pasinerti į juostiniu fotoaparatu užfiksuotų nuotraukų atsiradimo procesą. Dar būdamas moksleiviu Šiaulių Didždvario gimnazijoje Paulius pradėjo fotografuoti senu tėčio fotoaparatu „Zenit". Vėliau Vilniaus dailės akademijoje baigė fotografijos ir medijų meno studijas, stažavosi Niujorke, asistavo fotomenininko Vik Muniz ir skulptoriaus Aga Ousseinov studijoje, rengė parodas Vilniaus kino centre „Skalvija" ir Šiaulių fotografijos muziejuje.

„Kartu su projekto idėjos autore Vaida Kazlauskaitė kurdami „Scanorama vasaros" programą Šiauliuose pirmiausia orientavomės į kokybiškų ir aktualių filmų rodymą, tačiau išsikėlėme ir dar vieną tikslą – suburti kinu besidominčią Šiaulių bendruomenę ir supažindinti su jaunais, aktyviai kuriančiais kino ir kitų meno sričių atstovais. Augant Šiauliuose man to labai trūko, todėl nuoširdžiai džiaugiuosi galimybe padovanoti tokią galimybę kitiems", – mintimis dalijasi E. Poškevičiūtė.

Dizaino erdvėje „wãpsva | LT dizaino namai" vyksianti Kanų kino festivalyje apdovanotos austrų režisierės Marie Kreutzer juostos „Korsažas" peržiūra atskleis stilingą ir šiuolaikišką legendinės imperatorienės Sisi portretą, o Šiauliuose gimusi režisierė Gerda Remeikytė papasakos apie drabužių detalių kuriamas reikšmes.

Festivalį kino teatre „Forum Cinemas Šiauliai" užvers Kanų kino festivalyje pristatyta šokiruojanti prancūzų režisierių Verenos Paravel ir Lucieno Castaingo-Tayloro dokumentinė juosta „De Humani Corporis Fabrica". Šiame filme skvarbi kino kameros akis pakeis chirurgo skalpelį, atveriantį kūniškąjį grožį ir siaubą. Filmas skiriamas tik stiprių nervų žiūrovams, kurie ryšis negailestingai dviejų valandų kelionei po žmogaus vidų.

Šiais metais „Scanoramos vasara" taip pat aplankys Alytų, Šventąją, Palangą ir kitus Lietuvos miestus.

Visi renginiai nemokami.

Projektą „Scanoramos vasara" dalinai finansuoja Lietuvos kino centras.

PROGRAMA ŠIAULIUOSE:

Birželio 10 d., šeštadienis | ???????? val.

Filmas „Dogvilis" (rež. Lars von Trier)
2 val. 58 min.

Seansą pristato Europos šalių kino forumo „Scanorama" įkūrėja ir meno vadovė Gražina Arlickaitė. Filmo garso takelio fragmentą gyvai atlieka šiaulietė kanklininkė Erika Danilovaitė. Po filmo peržiūros žiūrovai kviečiami neformaliam pokalbiui teatro fojė.

Vieta: Valstybinis Šiaulių dramos teatras

Birželio 11 d., sekmadienis | ???????? val.

Filmas „Superkomikė" (rež. Sanna Lenken)
1 val. 33 min.

Prieš filmo peržiūrą – komikės Aistės Krušinskaitės paskaita „Humoras – tai įrankis. Juo naudojantis tinkamai – atsiveria galimybės".

Vieta: Šiaulių dailės galerija

Birželio 12 d., pirmadienis | ???????? val.

Scenarijaus rašymo dirbtuvės su scenariste Egle Poškevičiūte. Būtina registracija: bit.ly/3MzXzSb

Vieta: Šiaulių dailės galerija

Birželio 12 d., pirmadienis | ????8 val.

Lietuviškų trumpametražių filmų programa:
„Techno, mama" (rež. Saulius Baradinskas);
„Blausos" (rež. Arnas Balčiūnas);
„Kolektyviniai sodai" (rež. Vytautas Katkus);
„Viskas gerai" (rež. Jorūnė Greičiūtė);
„Vienas gyvenimas" (rež. Marija Stonytė);
„Močiutės blynai" (rež. Vykintas Labanauskas, Dominyka Adomaitytė).
2 val.

Vieta: Šiaulių dailės galerija

Birželio 13 d., antradienis | ????4 val.

Analoginės fotografijos dirbtuvės su Pauliumi Žižliausku. Būtina registracija: bit.ly/3q9PP1F

Vieta: Šiaulių dailės galerija

Birželio 13 d., antradienis | ????8 val.

Filmas „Bloga nuo savęs" (rež. Kristoffer Borgli)
1 val. 35 min.

Vieta: Šiaulių dailės galerija

Birželio 14 d., trečiadienis | ????7 val.

Filmas „Korsažas" (rež. Marie Kreutzer)
1 val. 53 min.

Prieš filmo peržiūrą – pokalbis su režisiere Gerda Remeikyte apie mados filmavimo užkulisius.

Vieta: wãpsva LT dizaino namai

Birželio 15 d., ketvirtadienis | ????7 val.

Filmas „Neatmenu tavo veido" (rež. Raimundas Banionis)
1 val. 20 min.

Prieš filmo peržiūrą – susitikimas su jaunosiomis Šiaulių aktorėmis Rusne Navickaite ir Rugile Jankauskyte. Pokalbį moderuoja Šiaulių teatro studijos „Kompanija šauni" vadovė, režisierė Dalė Dargienė.

Vieta: Valstybinis Šiaulių dramos teatras

Birželio 16 d., penktadienis | ????9 val.

Filmas „De Humani Corporis Fabrica" (rež. Verena Paravel, Lucien Castaing-Taylor)
1 val. 55 min.

Vieta: „Forum Cinemas Šiauliai"

Daugiau informacijos:

Lina Žukauskaitė
Atstovė žiniasklaidai
Tel.: 8 673 02093
lina@scanorama.lt