NAUJIENOS

Atgal

Valstybiniame Šiaulių dramos teatre – išskirtinis kino seansas ir susitikimas su poetu Tomu Venclova

2023 08 29

Rugsėjo 3 d. Valstybiniame Šiaulių dramos teatre žiūrovų laukia išskirtinis kino seansas – mažojoje salėje  albanų kilmės čekų režisieriaus Saimiro Bajo ir scenarijaus autorės Linos Žukauskaitės dokumentinis filmas „Dekadentas Nr. 2419“ apie poetą, vertėją, profesorių ir viešąjį intelektualą Tomą Venclovą. Po filmo peržiūros laukia susitikimas ir diskusija su pagrindiniu filmo veikėju apie Šiaulių ir teatro vaidmenį jo biografijoje.

Nacionaliniuose kino apdovanojimuose „Sidabrinė gervė“ metų geriausio dokumentinio filmo kategorijoje nominuota juosta kuria vienos svarbiausių Lietuvos kultūros asmenybių ir epochos portretą, jungiantį pasakojimus apie kūrėją, politinių prieštarų laiką, nelaisvės sąlygomis vykusį kultūrinį gyvenimą, išskirtinių asmenybių galeriją, istorinės tiesos paieškas ir poezijos kalbą, tapusią tikraisiais namais keturis dešimtmečius trukusioje pagrindinio veikėjo kelionėje iš egzilio į Lietuvą.

„Dekadentas Nr. 2419– kelio filmas apie vieną ryškiausių Lietuvos kūrėjų ir intelektualų, atsidūrusį prieštaringoje situacijoje – Tomo Venclovos poezija ir viešoji laikysena visada buvo nutolusi nuo Lietuvoje vyraujančios tradicijos ir tikrovės, tačiau tuo pat metu darė jai stiprią įtaką. Lietuvių, lenkų ir rusų kultūrų santakoje susiformavusio poeto ir aktyvaus visuomenės kritiko asmenybė atskleidžia laikmečio kultūrinį kontekstą, išskirtinių asmenybių ryšius ir besikeičiančias vietų biografijas. 

Šiauliai atlieka reikšmingą vaidmenį Tomo Venclovos biografijoje. 1904 m. Šiaulių berniukų gimnaziją baigė poeto senelis, literatūros tyrinėtojas, vertėjas, klasikinės filologijos profesorius Merkelis Račkauskas. 1972–1976 m. Tomas Venclova dirbo Šiaulių dramos teatro literatūrinės dalies vedėju, kur susipažino su savo antrąja žmona, režisiere ir dukters Marijos mama Natalija Ogaj-Ramer. Šiauliuose dažnai aplankydavo ir savo bičiulę bei bedražygę, vieną Lietuvos Helsinkio grupės įkūrėjų, poetę, visuomenininkę, pasipriešinimo sovietiniam okupaciniam režimui veikėją Oną Lukauskaitę-Poškienę.

Renginio metu Tomas Venclova atskleis ir daugiau įsimintinų detalių apie Valstybinio Šiaulių dramos teatro ir Šiaulių vaidmenį jo gyvenime, pakviesdamas susipažinti su turtinga miesto kultūrinio gyvenimo istorija. Diskusiją moderuos filmo scenarijaus autorė Lina Žukauskaitė.

Tomas Venclova yra Lietuvos Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, Lenkijos Atgimimo Ordino Didžiojo Kryžiaus laureatas, „Paribio“ žmogus, Vilniaus garbės pilietis, už ypatingus nuopelnus Lietuvos valstybei 2017 m. jam buvo įteiktas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Komandoro Didysis Kryžius. Rugsėjo 13 d. Varšuvos teatre „Teatr Polski“ jam bus įteikta prestižinė Zbignevo Herberto tarptautinė literatūros premija.

Dokumentinio filmo „Dekadentas Nr. 2419“ seansas ir susitikimas su Tomu Venclova įvyks rugsėjo 3 d. 17.00 val. Valstybinio Šiaulių dramos teatro Mažojoje salėje.

Renginys nemokamas, reikalinga registracija: bit.ly/45bjcQX.

Renginį organizuoja VšĮ „Ketvirta versija“ ir Valstybinis Šiaulių dramos teatras.

Daugiau informacijos:


Lina Žukauskaitė
Filmo scenarijaus autorė
Tel.: 8 673 02093
 
Dalia Šidiškienė
Valstybinio Šiaulių dramos teatro rinkodaros ir pardavimų vadovė
El. paštas: dalia.sidiskiene@vsdt.lt
Tel.: 8 698 88285