NAUJIENOS

Atgal

Šiaulių teatralai įvertinti aukščiausiais apdovanojimais

2024 03 29

Šią savaitę šalies teatrų uždangos kyla šventiškiau, žiūrovai ploja audringiau ir džiaugdamiesi, ir sveikindami teatralus su profesine švente –Tarptautine teatro diena. Ji tradiciškai minima kovo 27-ąją. Tądien įteikiami garbingiausi Lietuvos profesionalios scenos įvertinimai „Auksiniai scenos kryžiai“. Šiemet tarp nominantų – net trys iš Valstybinio Šiaulių dramos teatro. Šventė miesto teatro bendruomenei su apdovanojimais ir koncertu vyksta penktadienio, kovo 29-osios, vakarą.

Šiauliečiai pastebėti ir įvertinti

2023 m. Valstybinis Šiaulių dramos teatras (VŠDT) pristatė keturias skirtingo žanro premjeras. Profesionaliojo scenos meno komisija jas išskyrė iš 93 vertinimui pateiktų kūrinių ir trijose nominacijose pristatė apdovanojimams.

„2023-ieji mums buvo intensyvūs, produktyvūs ir pastebėti respublikiniu mastu. Iš keturių premjerų – trys nominacijos „Auksiniams scenos kryžiams“. Manau, tai labai neblogas, džiuginantis rezultatas“, – sako VŠDT vadovas Aurimas Žvinys.

Iš visų nominacijų labiausiai laukiamos trys: „Moters vaidmuo“, „Vyro vaidmuo“ ir „Režisierius“. Dviejose jų ir nominuoti šiauliečiai Nomeda Bėčiūtė (už Motinos vaidmenį spektaklyje „Patina“) ir Severinas Norgaila (už Ivaro vaidmenį spektaklyje „Skraidantis Travolta“). Trečioji VŠDT nominantė – kviestinė dizainerė Dovilė Gudačiauskaitė už kostiumų dizainą spektaklyje „Found Found Found“.

Nominacija „Moters vaidmeniui“

Pirmoji praeitų metų premjera „Patina“, režisuota Eglės Švedkauskaitės pagal Virginijos Rimkaitės pjesę, vertintojų komisijos buvo pastebėta. Aktorė Nomeda Bėčiūtė nominuota už pagrindinį Motinos vaidmenį.

„Tai stiprios moters vaidmuo. Bet jai atrodo, kad tik ji teisi yra ir visus stato į savas taisykles. Graži išorė ir nekoks vidus. Man buvo labai įdomu, nepasakyčiau, kad man viskas labai lengvai ėjosi. Yra visuma, daug sudedamųjų dalių, režisieriai, dailininkai, jų matymas, aktoriai – partneriai scenoje ir socialinis temos kontekstas. Vadinasi, kažkas toje visumoje buvo, kas surezonavo, juk negali iš viso to vienos aktorės vaidybos išplėšti. Aišku, ir dėl savęs smagu, ir dėl kitų nominuotų kolegų džiaugiuosi“, – sako neįsivaizduojanti, kas nulėmė, kad ji buvo nominuota „Moters vaidmeniui“, N. Bėčiūtė.

Aktorė sako, kad pati pjesė labai įdomi. Jai pritaria ir teatro vadovai.

„Tai labai įdomus darbas. Mums svarbu, kad tai lietuviškos dramaturgijos, specifinės, griežtos režisūrinės manieros kūrinys, suteikęs naujos patirties mūsų aktoriams“, – sako teatro vadovas A. Žvinys.

Teatro meno vadovė, teatrologė Nomeda Šatkauskienė sako, kad šis spektaklis galėjo Šiauliams atnešti ir dar vieną nominaciją, jei šiemet nebūtų iš sąrašo išbraukta nacionalinės dramaturgijos kategorija.

„Pjesė „Patina“ labai stiprus draminis kūrinys. Gaila, kad šiemet, kaip aiškino komisija, nesusidarė konkurencinga aplinka ir buvo apskritai atsisakyta šios nominacijos, bet net neabejoju, kad Virginija to verta ir būtų patekusi tarp nominuotųjų“, – įsitikinusi N. Šatkauskienė.

Nominacija „Vyro vaidmeniui“

Jaunas ir žiūrovų itin mylimas aktorius Severinas Norgaila nominuotas apdovanojimui kategorijoje „Vyro vaidmuo“ už latvių režisieriaus Tomo Treinio spektaklyje „Skraidantis Travolta“ sukurtą Ivaro vaidmenį. Aktoriaus profesionalumą įvertino ne tik scenos meno kritikai, bet ir iš Latvijos atvykę kūrybiniai autoriai.

„Spektaklio dramaturgas Artūrs Dicis sakė, kad šitokio Ivaro niekas net Latvijoje neturi ir neįsivaizduoja, kas geriau galėtų sukurti šį vaidmenį negu Severinas“, – kūrybinės komandos susižavėjimą perduoda N. Šatkauskienė.

Aktorius S. Norgaila sako, kad šio spektaklio temos ir herojų išgyvenimai jam artimi.

„Aš pats juk atvykęs iš kaimuko ir esu matęs, kas ten vyksta, kažkokių atitikmenų buvo. Gal todėl man buvo artimos tos temos ir suprasti jas lengva. Ir pačiam kažkada paauglystėje teko sėdėti stotelėje ir saulėgrąžas gliaudyti. Situacija ir būsena buvo man aiški, tereikėjo įsiklausyti, ką režisierius sako, ir tai atlikti. Kai dirbi, juk apie apdovanojimą negalvoji, darai, ką gali geriausiai“, – sako jau antrą kartą „Auksiniams scenos kryžiams“ nominuotas VŠDT aktorius S. Norgaila.

Nominacija už „Kostiumų dizainą“

Spektaklis „Found Found Found“ statytas ne plačiajai, o ypatingai nišinei auditorijai, vertinančiai Jono Meko kūrybą.

„Spektaklį „Found Found Found“ režisierius Naubertas Jasinskas statė remiantis Jono Meko kūrybos inspiracijomis. Jis netradicinis ir savo erdve, ir pati vaidybos maniera tokia sapniškos dvasios“, – sako A. Žvinys.

Šiam spektakliui drabužius kūrusi kostiumų dailininkė Dovilė Gudačiauskaitė labai nustebo, kai sužinojo, jog buvo nominuota „Auksinių scenos kryžių“ apdovanojimui.

„Kai pamačiau, pasakiau sau: „Čia Jono Meko pokštas.“ Turbūt taip norėjo mums šypseną iš dangaus atsiųsti. Aš, dirbdama šiame procese, pasinerdama į Jono Meko gyvenimą, tarsi įgijau artimą žmogų, senelį, kokio neturėjau. Tai mano pirma nominacija, nors su teatro kostiumais jau dirbu 10 metų. Žinoma, kai darai spektaklį, darai ne dėl apdovanojimo ir kiekvieną darbą myli. Bet tai, kad būtent su šiuo buvau nominuota, man didelė šventė, nes čia turėjau progą tikrai įgyvendinti taip, kaip norėjau. Drabužis čia prakalbo įvairiasluoksniškai, simboliškai ir šiuolaikiškai, ir senoviškai, suteikė aktoriams tvirtumo, galbūt netgi padiktavo tam tikrą laikyseną“, – kūrybinio sumanymo realizavimu Šiauliuose patenkinta D. Gudačiauskaitė.

Dizainerės kostiumuose daug autentiškumo, tautiškumo, šventiškumo ir net tam tikro šventumo: vienas kostiumas pasiūtas iš bažnyčios altoriaus austinio audeklo.

Šiaulių kelias – įvairovė

Valstybinis Šiaulių dramos teatras prieš keletą metų nusprendė laikytis įvairovės krypties.

„Mūsų tikslas – įvairovė ir siekis pristatyti kokybišką šiuolaikinį meną visais pavidalais, t. y. visi žanrai, visos formos, geri įdomiai dirbantys režisieriai, kūrėjai. Nenorime eiti siaura kryptimi (tarkime, socialinio, muzikinio ar tradicinio teatro), nes tokios prabangos ir neturime, kadangi esame vienintelis profesionalus teatras Šiaulių mieste ir norime, kad žiūrovas matytų profesionalų scenos meną, kuris yra labai skirtingas ir labai įvairus.

Pramoginis teatras irgi turi savo nišą ir savo vietą. Bet mažiausiai ko norime – pataikauti publikai, mes siekiame šiuolaikiško kūrybiškumo“, – VŠDT teatro kūrybinį braižą paaiškina N. Šatkauskienė.

Kad toks receptas pasiteisino, rodo ir apdovanojimai, ir skirtingos auditorijos žiūrovų susidomėjimas. Daugeliui aktorių tai irgi proga nuolat išbandyti ką nors naujo.

„Jei reikėtų įvardyti, kuo ypatingi buvo 2023-ieji, galėčiau sakyti, kad turėjome labai kontrastingus žanrų įvairove metus. Galėtume sakyti kontrastų metai ne „juoda-balta“, o žanrų ir skirtingų pastatymų prasme“, – apibendrina A. Žvinys.

Ir šiemet išlaikoma skirtingų žanrų linija, stengiantis pristatyti vis kitokį draminį efektą: pavyzdžiui, cirko akrobatikos, lėlių teatro, šokio ir muzikos. Šiųmetė naujovė Šiauliams – kūrybinės rezidencijos.

„Atvyksta graikų dramaturgė, kuri stebės mūsų teatre procesus, įsijungdama į juos. Cirko artistai turės dviejų savaičių rezidenciją ir pabaigs savo naują darbą bei pas mus festivalyje pristatys pasaulinę premjerą. Rezidencijų formatu netrukus prasidės bendras mūsų teatro ir prodiuserinės kompanijos „Operomanija“ projektas. Sieksime sukurti tarpdisciplininį spektaklį“, – sako N. Šatkauskienė.

Festivalio sėkmė įpareigoja tęsti

Pernai VŠDT startavo su pilotine teatro festivalio „Teatrodromas“ versija. Iki tol Šiauliai savo festivalio neturėjo. O šis tarp kitų šalies teatrų festivalių išsiskiria nauju posūkiu ir žanrais. Šiam festivaliui šiauliečiai sukūrė netradicinio žanro spektaklį su gidu „Didieji Šiauliai“ lauko erdvėse.

„Tai buvo ir iššūkis, ir naujo kelio pradžia, nes jį planuojame tęsti šiemet ir jau galvojame apie kitus metus. Tai atvirų erdvių (ko Šiauliai neturėjo) festivalis, pristatantis įvairialypes meno rūšis (ir šiuolaikinį šokį, ir cirką). Plataus konteksto festivalio sėkmė mus įpareigoja tęsti“, – sako A. Žvinys.

Šventė teatro bendruomenei

Kadangi tradicinę Teatro dieną visų žvilgsniai nukreipti į Klaipėdą, kur išdalyti „Auksiniai scenos kryžiai“, profesinė šventė Šiaulių teatro bendruomenei rengiama šiandien, penktadienį, kovo 29-ąją, nuo 18.30 val.

„Visą teatro kolektyvą – tiek kūrybinius, tiek scenos darbuotojus – kviečiame šį vakarą užimti salėje žiūrovų vietas, o sceną užleidžiame puikiam, labai meniškam ir teatrališkam trio – Domantui Razauskui, Sauliui Petreikiui ir Pauliui Rukui. Vakaro kulminacija kaip visada bus tradiciniai mūsų aktorių ir kitų darbuotojų apdovanojimai“, – sako A. Žvinys.

Teatro diena – šventė ne tik darbuotojams, bet ir visai miesto teatro bendruomenei, kurią sudaro ir aktoriai, ir žiūrovai. Tad šalia kviečiami ir žiūrovai. Deja, bilietai beveik visi jau išpirkti.

Apie tai, kas tapo Šiaulių miesto savivaldybės premijos laureatais, pelnė kitų rėmėjų ir gildijų apdovanojimus, skaitykite portale Etaplius.lt

Asta Šiukšterienė | Šaltinis: Etaplius.LT | 2024-03-29

Foto autoriai - Saulius jankauskas, Vaiva Abromaitytė.