NAUJIENOS

Atgal

Scenos menų festivalis „Teatrodromas“ kviečia atrasti teatrą mieste

2024 05 15

Birželio 6-15 dienomis, įvairiose Šiaulių miesto erdvėse rengiamas scenos menų festivalis „Teatrodromas“ jau antrą kartą pakvies į dešimt dienų truksiantį teatrinį nuotykį. Festivalis, kurį organizuoja Valstybinis Šiaulių dramos teatras (VŠDT), kviečia publiką atrasti kitokį teatrą – teatrą, kuriam nereikia rūbinės ir uždaros scenos dėžutės. Vasaros pradžią ženklinančio festivalio metu Šiauliai taps viena didele vaidybos aikštele – savotišku teatrodromu – skirtingų scenos menų pasirodymų ir bendrų patyrimų vieta.

Praėjusiais metais „Teatrodromo“ renginiai sulaukė didžiulio miesto gyventojų dėmesio ir simpatijų. Pasak teatro vadovo Aurimo Žvinio, didelis ir visapusiškas miesto bendruomenės palaikymas buvo viena svarbiausių priežasčių ir toliau rengti festivalį: „Suprantame, kad tęsdami festivalį įsipareigojame jį tobulinti, auginti ir siekti, kad „Teatrodromas“ taptų vienu iš reprezentacinių renginių mieste. Mums ne mažiau svarbu, kad festivalis reikšmingai prisideda prie kūrybiško miesto erdvių įprasminimo, į savo veiklas įtraukia miesto bendruomenę, jaunimą ir tokiu būdu augina atvirą ir tolerantišką auditoriją mieste“.

Šiais metais „Teatrodromas“ yra pasiruošęs sutalpinti dar gausesnę ir įvairesnę publiką. Festivalio programoje – net 16 skirtingo žanro pasirodymų: tarptautinė oro akrobatų premjera, patyriminis žygis, šiuolaikinio šokio pasirodymai, lauko reginys, gatvės performansai, klounados spektaklis. Pasak festivalio meno vadovės Nomedos Šatkauskienės, šių metų festivalio programa leidžia pajausti, koks daugiabriaunis, emociškai ir intelektualiai skirtingas ir paveikus yra šiuolaikinis scenos menas: „Toks yra ir pagrindinis „Teatrodromo“ tikslas – pristatyti scenos menų formų įvairovę, netradicinio formato teatrinius pasirodymus, kurie įsilietų į miesto kasdienybės rutiną, burtų vienijančiai patirčiai ir kartu plėstų miestiečių teatrinį akiratį. Nesiūlome lengvos pramogos, programoje – pasirodymai, kurie vienaip ar kitaip provokuoja, įtraukia, stebina. Tai natūralu, nes šiais metais skiriame ypatingą dėmesį jauniems kūrėjams ir jaunajai auditorijai. Šių metų „Teatrodromo“ nuotaika bei koncepcija atsispindi ir festivalio plakatuose bei bendrame vizualiniame stiliuje, kurį sukūrė žinoma Šiaulių menininkė Živilė Žvėrūna. Ryškių, kontrastingų spalvų kolorito plakatas taikliai perteikia festivalio viziją ir intenciją – įnešti į miesto gyvenimą šiek tiek netikėtumo, neįprastumo, keistumo ar net mistikos efekto.

Šiais metais prasiplėtė ir pasirodymų geografija. Dalis renginių vyks ne tik centrinėje miesto dalyje, bet ir pietiniame rajone, Salduvės piliakalnio papėdėje, Žaliūkių malūnininko sodyboje, pramoninėse teritorijose. Festivalio atidarymo pasirodymui pasirinktas autobusų stotelėje Luko Karvelio atliekamas šiuolaikinio šokio spektaklis-performansas „Theo“, kurį stebėti galės ir atsitiktiniai gatvės praeiviai. Tą patį vakarą bus parodyta ir tarptautinė oro akrobatų iš Kroatijos premjera „Konstruct“. Dvi savaites teatre reziduosiantis kolektyvas šiauliečiams pirmiesiems pristatys Šiauliuose sukurtą spektaklį, kuris įtrauktas ir į tarptautinio šiuolaikinio cirko festivalio „Cirkuliacija“ programą. Pėsčiųjų bulvare meninę akciją „Džiaugsmo upė“ surengs „Be kompanijos“ aktoriai. Pasirodymo metu, skirtame laisvės temai, bulvaru laisvam riedėjimui bus paleisti tūkstančiai juodų kamuoliukų. Festivalio metu vyks nemokami spektakliai vaikams ir jaunimui. Prie Didždvario gimnazijos jaunimą kvies „Auksiniu scenos kryžiumi“ apdovanoto autoriaus Raimondo Klezio sukurtas spektaklis „Dulkėti veidrodžiai“. Dainų pėsčiųjų take, prie „Centukų“ fontano bus rodomas VŠDT spektaklis „Bela, Bosas ir Bulis“. Miesto, gamtos ir savęs pažinimo tyrinėjimui skirtas VšĮ „9 zuikiai“ organizuotas pojūčių žygis siūlys kūrybišką ir tvarų požiūrį į urbanizuotą miesto aplinką. VŠDT aktorius Tautvydas Galkauskas spektaklį „How to swim“, kuriame veikia unikalus aktoriaus ir akmens duetas, rodys naujoje meno erdvėje Šiauliuose – tikrame garaže įrengtoje meno galerijoje. Festivalyje dalyvaus net trys teatrai iš Klaipėdos. Įspūdingoje, bet kultūriškai mažai „apgyventoje“ teritorijoje – Salduvės piliakalnio papėdėje bus parodytas Klaipėdos lėlių teatro lauko reginys „Apie žuvis ir žmones“ ir Agnijos Šeiko šokio teatro spektaklis „Užpustyti“, kuris originaliai rodomas Nidos kopose. Žaliūkų malūnininko sodyboje įvyks muzikinis spektaklis „Amerika pirtyje“, kurį pristatys „Taško“ teatras. Antrą kartą į festivalį atvyks „Operomanijos“ kūrėjai, kurie šiais metais parodys muzikinius paveikslėlius iš Lietuvos televizijos archyvų „Radvila Darius, Vytauto“. Šių metų programoje įvyks ir dar vienas intriguojantis muzikinis pasirodymas – „Teatrono“ pristatomas spektaklis-koncertas „Make Love“.

Žiūrovų pageidavimu Valstybinis Šiaulių dramos teatras rodys specialiai praėjusių metų festivaliui sukurtą spektaklį su gidu „Didieji Šiauliai“ bei publikos ypač mylimą spektaklį autobuse „Pakeliui“. Šiaulių menininkė, performansų kūrėja Roberta Stonkutė festivaliui kurs performansą  „Nebyli žuvies burna“, reflektuojantį socialinių tinklų realybę. „Teatrodromo“ programą užbaigs klounės iš Meksikos spektaklis „Julieta“, kuris jautriai ir kartu su humoru pasakoja senos moters – atlikėjos močiutės – gyvenimo istoriją. Šis pasirodymas atstovauja Lietuvoje itin retam šiuolaikinio cirko žanrui – klounadai.

Pasak Nomedos Šatkauskienės, šių metų „Teatrodrome“ sau vietos gali rasti kiekvienas skirtingo amžiaus, skonio ir poreikių miesto gyventojas. „Kviečiame naujai pažvelgti į miestą ir atrasti jame teatrą pačiu netikėčiausiu būdu – patrauklia kaina įsigyjant bilietą, o kartais tiesiog pietaujant miesto bulvaro kavinėse ar stotelėje laukiant autobuso. Juk teatras prasideda, kuriasi ir vyksta kažkur visai šalia, mūsų kasdieninėje aplinkoje ir tik vėliau nusikelia į uždaras teatrų scenas“, – sako viena festivalio organizatorių, teatro meno vadovė N. Šatkauskienė.

Visa festivalio programa: www.teatrodromas.lt.

Festivalio organizatorius – Valstybinis Šiaulių dramos teatras. Iš dalies finansuoja: LR Kultūros ministerija, Šiaulių m. savivaldybė.

VŠDT informacija