PLANETA EGO

Rež.: Nikolas Darnstädtas

Apie renginį

Pagal Francą Kafką
 
Režisierius ir inscenizacijos autorius – Nikolas Darnstädt
Kompozitorius – Lukas Darnstädt
Scenografijos ir kostiumų dalininkė – Daniela Zorrozua
Vykdančioji dailininkė – Margarita Hoffmann
Kinematografas ir operatorius – Oliver Rossol
Montažas – Oliver Rossol ir Nikolas Darnstädt
Dramaturgas – Rouven Genz
Meninės produkcijos vadybininkė – Alina Aleshchenko
Garso dizaineris – Paulius Trijonis
Meno prodiuseris – Nikolas Darnstädt ir CIAO NOW
Šviesų dailininkas – Darius Malinauskas
Grimas – Ramunė Žilinskienė, Irena Ceizarienė 
 

„Planeta EGO“ – įspūdingas kiną ir teatrą apjungiantis kūrinys, inspiruotas Franco Kafkos romanų „Pilis“ ir „Amerika (Pražuvėlis)“. Tai, ką publikai siūlo spektaklio kūrėjai yra sunkiai nusakoma įprastais teatriniais terminais. Jau antrąjį darbą Šiaulių publikai pristatantis režisierius Nikolas Darnstädt kiekvienu savo spektakliu siekia naujai pažvelgti į nusistovėjusias teatrinės estetikos normas – šį kartą jis tarsi „perkelia“ teatrą į kiną ir žiūrovus kviečia į naujas patirtis atveriantį kino spektaklį.

Pirmoje dalyje (pagal F. Kafkos apysaką „Pilis“) žiūrovai kino ekrane stebės iš anksto Valstybiniame Šiaulių dramos teatre nufilmuotą kino filmą, o antroji dalis „Amerika“ (pagal romaną „Amerika (Pražuvėlis“) kvies į gyvai scenoje atliekamą spektaklį. Filmas ir spektaklis kartu paėmus kuria vientisą pasakojimą apie didžiausią mūsų laikmečio konfliktą – kovą tarp individo ir visuomenės.

„Planeta EGO“ turi fantastikos, magiškojo realizmo, vokiškojo ekspresionizmo elementų su vampire ir film noir estetikos prieskoniu. Kartu tai neįtikėtinai ryškus, dinamiškas, savo vaizdiniais ir sceniniais sprendimais pribloškiantis pasakojimas apie šiuolaikinę visuomenę – tariamai tolimą, o iš tikrųjų, visai šalia mūsų egzistuojančią Planetą EGO.

„Planeta EGO“ yra istorija apie žmogų K, kuris ieško savo vietos visuomenėje. Keliaudamas iš vieno amžiaus į kitą, jis iš sovietinės eros vampyrizmo patenka į kitą simuliakrą – nesibaigiantį neoliberalistinio pasaulio ego-žaidimo šou.

Pagrindinė spektaklio tema - iki narciziškų formų išaugęs individualizmas, kuris XXI. amžiuje tapo ne menkesne išnaudojimo sistema, nei XX a. distopijose pavaizduotas individų unifikacijos ir kontrolės mechanizmas. Spektaklio kūrėjai klausia, ar šiandieninis individualizmas netampa mūsų pačių kalėjimu, kuris yra dar sudėtingesnis ir dar labiau manipuliacinis nei Orwello ar Huxley aprašytos diktatūros.

Spektaklis kalba apie kiekvieno individo asmeninę atsakomybę ir galimybę keisti, įtakoti pasaulio tvarką. Iš esmės „Planeta EGO“ yra apie galimybę gyventi daug geresniame pasaulyje. Pasaulyje, kuris yra kitoks. Pasaulis, kuriame mes būtumėm vieninga žmonijos šeima, o ne vienišos, be tikslo besiblaškančios būtybės.

Režisierius Nikolas Darnstädtas gyvena ir kuria Berlyne. Tai jau antras jauno vokiečių režisieriaus darbas Valstybiniame Šiaulių dramos teatre. 2019 m. Šiaulių publikai jis pristatė provokuojantį spektaklį pagal Just. Marcinkevičiaus dramą-poemą „Mindaugas“. Režisieriui ypač imponuoja R. Wagnerio propaguota totalaus meno kūrinio (Gesamkunstwerk) idėja, kurią, jis plėtoja savo kūryboje, įvairiai jungdamas skirtingas medijas, meno rūšis ir stilius. Projektą „Planeta EGO“ režisierius įgyvendina kartu su kūrybine bendražygių komanda CIAO NOW.

Premjera – 2021 m. spalio 30 d.

Spektaklio recenzijos:

Miglė Munderzbakaitė, "Apie mūsų visuomenės problemas per film noir ir Disneilendo prizmę", 2022-01-07, www.7md.lt

Dovilė Zavedskaitė, "ne Kafka", 2022-03-31, www.menufaktura.lt

Kristina Steiblytė, "Vienišų bokštų gyventojai", 2022 04 07, menufaktura.lt

Laura Šimkutė, "Įstrigti sistemoje, užstrigti pasąmonėje, įkristi į efektus", 2022 04 09,menufaktura.lt

*****


Žiūrėti repertuarą