SKULPTŪRA

Rež.: Paulius Ignatavičius

Apie renginį

Autorius - Marius von Mayenburgas
Iš vokiečių kalbos vertė - Paulius Ignatavičius
Režisierius – Paulius Ignatavičius
Scenografė ir kostiumų dailininkė – Inga Aleknavičiūtė
Kompozitorius – Antanas Dombrovskij
Video menininkas – Ignas Meilūnas
Šviesų dailininkas – Julius Kuršys
 
2015 m. parašyta „Skulptūra“ yra naujausia populiaraus vokiečių autoriaus Mariuso von Mayenburgo pjesė. Spektaklio epicentre – pasiturinti, standartinė europiečių šeima, kurios vidutiniškas ir ramus gyvenimas sutrikdomas, kai šeimoje pasirodo valytoja Džesika. Ji netikėtai išbalansuoja nusistovėjusius santykius ir netgi tampa ciniško menininko Haulupos „mūza“. Pjesėje išorinių įvykių nėra daug, tačiau veiksmas rutuliojasi labai dramatiškai, nuobodžiauti neleidžia šmaikštūs, lengva ironija ir humoru paženklinti veikėjų dialogai. Spektaklyje scena po scenos tarp žmonos Ulrikės, vyro Michaelio ir jų sūnaus Vincento veriasi vis gilesnė dvasinė tuštuma. Realistiška ir logiška nata prasidėjęs spektaklio pasakojimas palaipsniui įgauna keistai iškreiptą ir iracionalų pavidalą...
 
Pagrindinė dramos „žinutė“ tarsi įkūnijama šeimos draugo Haulupos sumanytoje ciniškoje meninėje instaliacijoje „Socialinė skulptūra“. Jos idėja tokia – maisto atliekos yra svaidomas mašinos, o visas instaliacijos lankymo valandas jas valo emigrantė valytoja iš „trečiosios šalies“ – Džesika. Kas tai – menas ar žmonių išnaudojamas ir kuo ši instaliacija skiriasi nuo dažno emigranto tikrovės? Pasak režisieriaus Pauliaus Ignatavičiaus, spektaklis kelia klausimus, kodėl mes linkę bėgti nuo tikrovės ir tiesos? Kiek vakarietiškame mąstyme tebėra gajos, nors ir visaip maskuojamos, klasinio, seksistinio ir rasistinio mąstymo liekanos?
 
Mariuso von Mayenburgo (g.1972) vardas jau keletą dešimtmečių gerai žinomas teatro pasaulyje, jo pjesės nuolat statomos ir laukiamos garsiausių teatrų scenose. Nuo 1999 m. Mariusas von Mayenburgas dirba dramaturgu garsiajame „Schaubühne“ teatre Berlyne. Šiame gilias dramaturgines tradicijas puoselėjančiame teatre Marius von Mayenburgas yra pastatęs ir keletą spektaklių, tame tarpe ir „Skulptūrą“, kurios premjera įvyko 2015 m.  Didžiausią tarptautinį pripažinimą M. von Mayenburgui atnešė pjesė „Ugnies veidas“ (1997). Ne mažiau populiarios jo pjesės „Parazitai“ (1999), „Kankinys“ (2012), „Perplex“ (2010). „Skulptūra“ Lietuvos žiūrovui  pristatoma pirmą kartą.
Premjera - 2017 m. balandžio 13, 14 d.
 
APDOVANOJIMAI
  • 2018 m. Šiaulių miesto savivaldybės premija kategorijoje pagrindinis (moters) vaidmuo aktorei Monikai Šaltytei už Džesikos vaidmenį spektaklyje Marius von Mayenburgas „Skulptūra“ (rež. P. Ignatavičius).
  • 2018 m. 34-ojo profesionalių teatrų festivalyje „Vaidiname žemdirbiams“ (Rokiškis) perspektyviausiam festivalio režisieriui prizas – Pauliui Ignatavičiui už Valstybinio Šiaulių dramos teatro spektaklį „Skulptūra“.
 
Nuotraukų autorius - Saulius Jankauskas.

Žiūrėti repertuarą