"Iguanos naktis"pasakoja apie buvusio kunigo, dabar turizmo kompanijos ekskursijų vadovo Šenono pastangas išsivaduoti iš vienatvės ir nusivylimo. Į Meksikos džiunglėse esantį viešbutį "Kosta Verde", kuriame šeimininkauja aistringa, kandi moteris, prieš kelis mėnesius našle tapusi misis Meksina Folk, Šenonas atvyksta su būriu religingų moteriškių, vadovaujamų kietakaktės mokytojos Džudit Felous. Šiame keistokame, aptriušusiame viešbutyje Šenonas susipažįsta su keliaujančia tapytoja Hana Dželks, kuri jau daugelį metų klajoja po įvairius kraštus su savo 97-mečiu seneliu Nono („pačiu seniausiu poetu pasaulyje").
Pjesės autorius atskleidžia audringas emocines ir seksualines jėgas, kurios valdo žmonių santykius, ir priešpastato jas giliai asmeniškiems žmogaus dvasios poreikiams. Šenono trokšta Maksina, jį vilioja nimfetė Šarlota, jis blaškosi tarp geismo ir kaltės, tarp kilnių polėkių ir visiško nusivylimo. Negana to, jį įkvepia, bet atstumia skaistuolė Hana, jam nuolat priekaištauja ir grasina Džudit Felous - nepadeda nei alkoholis, nei bėgimas nuo tikrovės, atrodo, jis priėjo liepto galą.
Dramos kulminacija - herojaus dialogas su Hana, kuris vyksta jos seneliui poetui Nonui rašant paskutinę poemą. Žmogaus jausmus, jo vidinio pasaulio grožį T. Viljamsas pjesėje iškelia kaip kontrastą brutaliai tikrovei. Šenonui tenka grumtis su tamsiausiais savo demonais už siekį sulaukti atleidimo ir išganymo. Tačiau tai ne jo vieno išgalėms - prireikia daugelio jį supančių žmonių palaikymo, kurie tarsi savaime ateina jam į pagalbą, veikiausiai tuo pačiu apgindami ir savo dvasią.
"Iguanos nakties" simbolika siejama su meksikiečių papročiu visą naktį laikyti pagautą iguaną ir po tam tikro ritualo iškilmingai suvalgyti. Pjesėje Šenonas išlaisvina viešbučio tarnų sumedžiotą iguaną, simbolizuojančią ir jo paties nenusisekusį gyvenimą. Tačiau tik spektaklyje paaiškės, ar pavyks Šenonui pasiekti vidinę laisvę ir nepriklausomybę.
Premjera - 2011 m. gruodžio 3, 4 d.
APDOVANOJIMAI